WordPress Eklentileri

WordPress Yorum Engelleme Eklentisi Nedir? 2022

WordPress, tıpkı bir blog sitesini baştan oluşturmaya yarayan eklentiler gibi sizlere kendi sitenizi oluşturabilmeniz için imkân sağlar. WordPress ile site oluşturma aşamalarında ya da site geliştirme adımlarında ‘WordPress yorum engelleme eklentisi nedir?’ 2022 yılında oldukça sık aranan sorular arasında yer alır. İsminden de anlaşılacağı üzere, WordPress tabanı ile oluşturulan siteler içinde kendinizin listeleyeceği kategoriler ve kurallara aykırı olan yorumları engellemenize yarayan bir eklentidir. Bu eklentinin kullanım amacı, site içinde görülmesi uygun olmayacak ve spam olarak belirlediğiniz sözcük ya da kalıpları içeren yorumların engellenmesidir. Böylelikle, sitenin tüm kullanıcılarına daha geçerli ve kaliteli bir hizmet sunmanız mümkün olur.

Spam Yorumları Nasıl Engelleyebilirim?

Kurmak istediğiniz ya da hali hazırda var olan sitenizi yanlış ya da uygunsuz yorumların işgal etmesini istemiyorsanız, belirli yollar ile yorum engelleme adımlarını izleyebilirsiniz. WordPress sistemine eklenebilecek eklentiler ile yorum engelleme işlemleri yapıldığı takdirde, spam yorumlar dahil uygunsuz içerikleri tıpkı bir süzgeçten geçirir gibi inceler ve bu incelemeler sonrasında yayına açar. Spam yorumları engelleme adımlarına geçmeden önce hangi tür yorumların ya da hangi özelliklere sahip kullanıcıların spam yorum ürettiğinin belirlenmesi gerekir. Sonrasında farklı eklentiler ile spam içeren yorumları engellemek mümkün olur. WordPress’de spam yorumları engellemek için şu eklentiler kullanılır;

  • WordPress Recaptcha: Spam yorumlar genel olarak yazılımlar ile sitelere yönlendirilen ve gerçek kişilere ait olmayan içerikler olduğu için bu yorumların da yine yazılımlar tarafından engellenmesi gerekir. Gerçek kişi ve gerçek dışı kişilerden gelen yorumların ayırt edilebilmesi için Recaptcha eklentisi kullanılır.
  • Akismet: WordPress içinde spam yorumları engellemek için en fazla kullanılan eklentilerden biridir. Bunun sebebi de zaten WordPress’de yüklü olarak bulunmasıdır. Bu eklenti de tıpkı Recaptcha gibi spam yorumların engellenmesi için yüksek performans ile çalışır. Eğer WordPress’de yüklü değilse diğer eklentiler gibi Akismet’i de ekleyebilirsiniz.
  • WP Ban: Diğer eklentilerden farklı olarak çalışan WP Ban, site içi spam yorumları gerçek kişi ya da bot hesap olarak algılayarak engellemek yerine direkt olarak spam yorum içeren bağlantıların IP adresine ulaşır. Spam yorum için kullanılan IP adreslerini engelleyerek spam yorumları da tamamıyla engellemiş olur.
  • Spam yorum olarak kabul edilen içeriklerde bulunan kelime ya da kalıpları sitede içinde kara listeye alarak da spam yorumların yapılmasını ve yayılmasını engelleyebilirsiniz.

WordPress Yorum Onayı Eklentisi

Sitelerin kurulumu ve düzenlemeleri için kullanılan WordPress ile bunun yanında kullanılan yardımcı eklentiler birbirinden ayrı şekilde tutulamayacak kurulumlardır. Özellikle yorum onayı gibi işlemler için eklentiler adından çok söz ettirmese de WordPress’in bu kadar işlevsel olmasını sağlayan ana etmenlerdir. WordPress’de hazır şekilde bulunan ayarlar kısmından tartışma kategorisine girerek yorum ayarlarını takip edip düzenleyebileceğiniz bir sistem bulunur. Fakat daha yüksek donanıma sahip bir eklenti arıyorsanız şunlara göz atabilirsiniz;

  • Jetpack Comments: Bu eklenti ile yorumlarda spam içeriği ve güvenlik taraması yapılır. Sonrasında yorumlar yayına alınır.
  • Disqus Comment System: Bu eklenti ile sitenizin sosyal medya hesaplarına yapılan yorumların site içinde gösterimine onay verilir. En çok kullanılan WordPress yorum eklentileri arasındadır.
  • Akismet: Tıpkı spam yorumları engelleme işlevinde olduğu gibi yorum yayınlama işlevinde de oldukça başarılıdır. Tüm yorumlar, eklenti algoritmasından geçtikten sonra uygun olanlara onay verir.

Sisteme Gelen İstemediğim Yorumları Nasıl Kısıtlarım?

Sitenizde istemediğiniz yorumların kısıtlanmasını ya da engellenmesini istiyorsanız, bunun için farklı eklentilere sahip olmalı ya da alanında uzman kişilerden yardım alarak bir sistem kurulumu yapılmasını sağlamanız gerekir. Site içinde yorum kısıtlama özelliği oldukça önemlidir. Tüm kullanıcıların kaliteli hizmet alabilmesi ve sitenin de tehlikeye girmemesi adına, WordPress için oluşturulan farklı yorum filtreleri içeren eklentileri edinebilirsiniz. Yorumları kısıtlayabilmek için spam ve güvenlik önlemleri içeren eklentileri edinmeli ya da uzmanlardan yardım alınmasıdır.

  • Akismet: WordPress performansının iyileşebilmesi ve yüksek verim alınabilmesi için aranan pek çok özelliği barındırır. İyi bir spam kontrol sistemi olduğu için yorum kısıtlamak için de başarılıdır.
  • No Page Comment: Site yorumlarını tamamen kapatmak istiyorsanız, kullanabileceğiniz etkili eklentiler arasındadır. Yalnız bu eklenti ile yorumlar, belirlenen kriterler dahilinde yayınlanmaz. Site yorumları tamamen kullanıma kapatılır.
  • Eklentiler dışında, WordPress sisteminde bulunan yorum paneli ayarlarından da yorum kısıtlama işlevini kendi belirlediğiniz kurallar için uygun pozisyona getirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, WordPress ayarlar sekmesinde tartışma kategorisine giderek kendi yorum ayarlarınızı düzenlemek ve kaydetmek.

Yorum kısıtlama için kullanabileceğiniz bazı eklentileri sizler için yukarıda sıraladık. Size uygun ya da kolay olanı seçip uygulayabilirsiniz.

Paylaş
Öne çıkan web sitesi tasarım çalışmalarımıza bakın
1.000’den fazla müşteri için oluşturduğumuz güzel web sitelerinden bazılarına göz atın.
WordPress desteği ve bakımı sunuyoruz
WordPress uzmanlarından oluşan ekibimiz tarafından desteklenen planlarla devam eden bakımın stresinden kurtulun.
Google Değerlendirme Notu
5.0
206 yoruma göre
js_loader