SEOWordPress Eklentileri

Rank Math Mı? Yoast SEO Mu? En İyi SEO Eklentisi Hangisi?

Web sitelerin görünürlüğünün artması ve aynı zamanda daha düzenli hale gelerek daha fazla kullanıcıya ulaşması için bazı düzenlemelerin ya da aracı sistemlerin kullanılması gerekir. Bundan dolayı site sahiplerinin bu sistemler ile ilgili daima arada kaldığı konu ise ‘Rank Math mı? Yoast SEO mu?’ sorularıdır. Her iki sistem de alanında en iyisi olduğunu ve kullanıcılara en iyi hizmeti vereceğini garanti eder. Yoast SEO, WordPress kullanıcıları için oldukça yaygın kullanılsa da Rank Math’da henüz yeni sayılan 2022 SEO eklentileri arasında olmasına rağmen yüksek performans gösterir.

WordPress Sitem İçin En iyi SEO Eklentisi Hangisi?

Her iki eklenti de WordPress sitelerinde oldukça yüksek performans gösteren ve site kalitesini, belirlenen düzeyde artırmaya fayda sağlayan sistemlerdir. 2022 SEO eklentileri içinde Rank Math ya da Yoast SEO seçeneklerinden birini seçmeniz dahi site içi farkları görmenizi sağlar. İkisi de başarılı eklentiler olmasına rağmen bazı durumlarda kıyaslandığı takdirde iki eklentinin de artıları ve eksileri görülür. Site özelliklerine göre size en uygun SEO eklentisine karar verebilmeniz için iki eklentinin de belirgin özelliklerini şu şekilde karşılaştırabiliriz.

 • Ara yüz olarak Yoast SEO, görüntüden daha çok işlevselliğe odaklanırken Rank Math görüntü ağırlıklı çalışır.
 • İşlevselliği ön planda tutan Yoast SEO eklentisinde tüm detaylar sıralı ve yerli yerinde bulunur. Herhangi bir karışıklık olmasına izin verilmez.
 • Yoast SEO uzun zamandır WordPress kullanıcıları tarafından tercih edilirken Rank Math daha yeni bir eklenti sayılır.
 • Rank Math, web sitenizde yer alacak tüm içerikler için tam şema sağlar. Fakat Yoast SEO, bu işlevi yerine getirebilmek için sizi başka bir uzantıya yönlendirir.
 • Her iki eklenti de Google arama entegrasyonu hizmeti sunar. Rank Math eklentisi ile bunları takip edebilirsiniz, fakat Yoast SEO ile takip etme hizmeti sağlanmaz.
 • Görsel ve video SEO çalışmaları için bu iki eklenti de oldukça iyi çalışır.
 • Her iki eklentide de içerik analizi yapılır. Yoast SEO analizinde bu durum iyi ya da kötü olarak bilgilendirilirken Rank Math eklentisinde 100 üzerinden puanlama sistemi vardır. Puanlama sistemi daha detaylı ve yanlışların giderilmesine daha müsaittir.

Yoast SEO Avantajları

WordPress siteleri denildiğinde ilk akla gelen eklenti Yoast SEO’dur. Uzun süredir sektörde var olan ve WordPress için oldukça başarılı işler ortaya koyan Yoast SEO, site optimizasyonu konusunda da kullanıcı ihtiyaçlarını karşılar. WordPress zaten zengin bir sistem olduğu için pek çok işlevi kendi bünyesinde barındırır. Daha üst seviye özelliklere ihtiyaç duyulduğu takdirde de eklentilerden fayda sağlanır. Yoast SEO, siteniz için kusursuz bir SEO sistemidir. Bu eklentiyi kullanmadan sitenizde arama motoru optimizasyonu sağlamak istediğinizde pek çok eklentiyi satın almanız ya da ücretsiz şekilde edinerek WordPress’e eklemeniz gerekir. Arama motoru optimizasyonu hakkında tüm ihtiyaçlarınıza tek seferde çözüm olacak eklenti Yoast SEO eklentisidir. Yoast SEO avantajlarından şöyle bahsedebiliriz:

 • Bu eklenti, yazı ve sayfa optimizasyonu sağlayarak site içinde tema değiştirmek isteseniz bile yazı ayarlarını ve diğer meta ayarlarını sabit tutar. Böylelikle, sadece tema değiştirmek istediğinizde diğer pürüzlerle karşılaşmazsınız.
 • Yoast SEO eklentisi ile kullanılan WordPress’te herhangi bir sorun yaşandığında Yoast SEO, bu sorunu size rapor eder.
 • Sitede yer alan metinlerin okunabilirliğini artırmak için ipuçları sağlar.
 • Yazılan metnin, verdiğiniz anahtar kelimeler çerçevesinde ne kadar uygun olduğunu test eder ve size bildirir.
 • Dahili bağlantı oluşturabilirsiniz.
 • Kategoriler, site içi sıralama ve farklı etiketler oluşturmanızı kolaylaştırır.

Rank Math Avantajları

Web sitenizi en iyi konumuna getirebilmek için kullanabileceğiniz en iyi eklentilerden biridir. Yoast SEO kullanımı daha yaygın olsa da Rank Math eklentisi yeni sayılmasına rağmen kullanımı oldukça artan eklentiler arasına girmiştir.

 • Rank Math, site hızını artırmaya yönelik optimizasyonlar yaparak ziyaretçilerin sitenize ulaşma hızını iyileştirir.
 • Oldukça basit ve modüler olan ara yüzü ile anlaşılır hizmet sunar.
 • Kullanıcıların en açık şekilde anlayabileceği ve gerekli adımları izleyebileceği şekilde sadeleştirilmiş ara yüze sahiptir.
 • Arama motoru optimizasyonunu faydalı içerik yönünden sağlar.
 • Barındırdığı gelişmiş SEO ayarları ile site görünürlüğünü artırır.
 • Sosyal medya paylaşım özelliği sağlar.

İyi bir site optimizasyonu sağlamak ve web sitenizi en iyi durumuna getirebilmek için kullanacağınız Rank Math’ın avantajlarını, yukarıdaki saydığımız hususlar olarak belirtebiliriz.

Paylaş
Öne çıkan web sitesi tasarım çalışmalarımıza bakın
1.000’den fazla müşteri için oluşturduğumuz güzel web sitelerinden bazılarına göz atın.
WordPress desteği ve bakımı sunuyoruz
WordPress uzmanlarından oluşan ekibimiz tarafından desteklenen planlarla devam eden bakımın stresinden kurtulun.
Google Değerlendirme Notu
5.0
206 yoruma göre
js_loader