Blog

Web Sitesi Yaptırmak İçin Nereden ve Nasıl Başlayacağım?

Web sitesi yaptırmak dijital dönüşüm çağında olduğumuz günümüzde artık her açıdan olmazsa olmaz bir gereklilik. İşinizi doğru şekilde anlatan bir web siteniz yoksa dijital pazarlamanın en önemli oyuncusu olmadan maça çıkıyorsunuz demektir. Tabii ki rakiplerinizin çok güzel web siteleri varken ve sizin hala bir siteniz yoksa veya sitenizden memnun değilseniz artık yeni bir adım atma vakti geldi. Yazıyı okumadan önce İyi Web Tasarım Firması Nasıl Bulunur? yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Neden web sitesi yaptırmalıyım?

Dijitalin her sektöre hakim olmaya başladığı günümüzde, müşterileriniz ve hedef kitleniz sizi mutlaka internette aratacaktır. Kurumsal ve güvenilir bir imaj sergileyebilmek ve hizmetlerinizi tam anlamıyla sunabilmek için bir web sitesi yaptırmaya ihtiyacınız var.
Unutmayın ki internette iş yapmak için öncelikle hedef kitlenize bir şey sunmalısınız. Eğer gösterebileceğiniz bir web adresiniz varsa güvenilirliğinizi kanıtlamanız biraz daha kolay olabilir. Düzenli blog içerikleri ile hedef kitlenize bilgiler sunabilir, onları sizin sadık takipçileriniz haline getirebilirsiniz.
Web sitesi işinizin her detayını yansıtabileceğiniz ve sizinle iletişime geçmek isteyen müşterileriniz için size ulaşabilecekleri önemli bir adımdır. Web sitenizden kendi sektörünüz ile ilgili yazılar, resimler ve videolar paylaşabilir, bu sayede arama motorları tarafından tahmin bile edemeyeceğiniz kadar çok müşteriye ulaşabilirsiniz. İşin arama motoru bir tarafa dursun. İşlek bir caddede dükkanınız var ama sadece o caddedekiler sizi tanıyor ve alışveriş yapıyorsa artık 2. aşamaya geçme vakti gelmiş demektir. Yani internet sitesi.

İnternet siteniz sizin dijital tabelanızdır. Kısaca bir web sitesine neden ihtiyacınız olduğunu 5 maddeyle açıklayacağım.

 1. Daha kurumsal gözükmek için. Zaten kurumsal firmaysanız, hak ettiğiniz yere ulaşmak için,
 2. Daha çok müşteriye ulaşmak için,
 3. Yurtdışına açılmak için,
 4. Ürünlerinizi internetten satmak için,
 5. Büyümek ve 2. aşamaya geçmek için

Bu caddeye erişmek için internet sitenizin, linkleri doğru çalışmasına, bizden talep ettiğiniz alanların en estetik şekilde düzenlenmesine özen gösteriyoruz. Butonlar ve bölümler içinde en çok öne çıkarılmak istenen kısmın dikkat çekmesini sağlıyoruz.
Gelen hedef kitleyi mağaza içinde tutmak için onların sevdiği ürünleri ve tasarımı gerçekleştiriyoruz. Nasıl ki fiziki mağazaların içi ferah ve müşterilerin aradığını kolay bulacağı şekilde düzenlenirse internet sitenizi de aynı mantıkla oluşturuyoruz.
Örneğin bir hizmet için müşterilerinizin sizden teklif almasını istiyor olabilirsiniz. Bu durumda sitenin en kolay görünecek kısmına bir teklif butonu yerleştirerek onların size kısa yoldan ulaşmasına yardım ediyoruz.

Nereden başlayacağım?

Web sitesi yaptırmak isteyenlerin en büyük sorunu genelde doğru web tasarım firması veya ajansını aramak yada bulamamaktan kaynaklanıyor. Profesyonel bir web tasarım uzmanı bulmak sanıldığı kadar kolay değil. En basitinden Google’a girip web tasarım yazdığınızda 116.000.000 milyon arama sonucu çıkıyor ama hangi firmaya güvenip anlaşacağınız ise tam bir muamma. Böyle durumlarda genelde tanıdıklarınızdan fikir alıp sen hangi web tasarım firması ile çalışıyorsun diye sorup doğru uzmanı bulmak en iyi çözüm gibi. Eğer iyi bir uzman bulmak için arama motorlarını kullanıyorsanız başlamadan önce dikkat etmeniz gereken detaylar ile ilgili sizi bilgilendirmek isterim.

Doğru web tasarım uzmanını nasıl bulurum?

Google’a girip web tasarım uzmanı yada web tasarım firmaları gibi aramalar yaparak bir kaç site gezin ve referansları inceleyin.
İçinize sinen bir uzman veya firma bulduysanız hemen telefonunuz ile arayarak iletişime geçin.
İyi iletişim önce telefonda başlar. Eğer görüştüğünüz kişi iletişiminiz güzel gidiyorsa, site yapma süreci nasıl ilerliyor sorusunu sorun.
Her web tasarım firmasının iş yapma ve ödeme biçimleri farklıdır. Bütçenize göre size en doğru uzmanı veya firmayı bulduysanız iletişiminize mail ortamında devam edin.
Çünkü telefon veya whatsapp ile yapılan görüşmelerde genelde uzmanlar her şeye tamam deyip daha sonra sözleşmede bu yok bu benim işim değil yada biz böyle anlaşmadık deyip sizi strese sokabilir.
Her şeyin yazılı ve çizili olması sizin disiplinli çalıştığınızı göstererek karşı tarafta daha iyi ciddi bir algı oluşturacaktır.
Eğer olası bir anlaşmazlık durumuna düşürseniz de hukuken elinizde yazılı bir metin olduğu için daha avantajlı durumda olacaksınız.

Web sitesi yaptırırken nelere dikkat etmem gerekiyor?

Web sitesi, günümüzde markanızın en güzel temsilcisidir. Siz de markanızın iyi temsil edecek kurumsal bir siteye ihtiyacınız varsa kurumsal web sitesine ihtiyacınız var. Kurumsal kimliğinize uygun olarak hazırlanan siteler sizi internette çok daha kolay ulaşılabilir biri hale getirir. Tabi doğru şekilde oluşturulduğu takdirde…
Web sitesi yaptırırken dikkat etmeniz gereken şeyler;

 • Mobil uyumlu olması: Cep telefonlarından girildiğinde her şeyin doğru ve düzgün çalışması
 • SEO uyumlu olması: Arama motorları tarafından kolay taranabilir olması. Bu konuda wordpress altyapısına sahip sitelere güvenebilirsiniz.
 • Fatura: Hizmet faturası kesmeyen bir uzman veya firmlara kolay kolay güvenmeyin.
 • Teknik Destek: Siteniz bittikten sonra ilerde bir sorun olduğunda teknik destek alabiliyor olmanız çok önemli.
 • Ulaşılabilir Olması: Aradığınız zaman açmayan, whatsappdan yazınca görüldü bırakan. maillere günler sonra dönen firmalardan kesinlikle uzak durun.

İyi bir web sitesinin ortalama fiyatı nedir?

Web siteleri Kişisel blog sitesi, Kurumsal web sitesi ve E-ticaret siteleri olarak 3 ayrı gruba ayrılmaktadır. Hangi siteye ihtiyacınız olduğunu biliyorsanız fiyat almak kolay ama bilmiyorsanız bir web tasarım uzmanı ile görüşüp, nasıl bir site istediğinizi detaylı anlatırsanız size bu konuda yol gösterecektir.
Kişisel siteler genelde doktorlar, psikologlar, öğretmenler veya kişisel markasını oluşturmak isteyen blog yazarları ve uzmanlar tarafından kullanılmaktadır. Kişisel blog sitesinin amacı ise uzman olduğu alandaki bilgi birikimini başkalarıyla paylaşmak için oluşturulur. Ortalama fiyatı 500 – 1.000 TL
Kurumsal internet siteleri, genellikle beyaz yaka çalışanları tarafından tercih edilir. Bazen şirketler bazen de şahıslar için kurulabilen kurumsal web siteleri, kişinin ya da kurumun hizmetlerini veya ürünlerini ön plana çıkarmak için hazırlanır. Ortalama fiyatı 1.000 – 5.000 TL
Eticaret siteleri ise adından da anlaşılabileceği gibi internette ürün satmak için oluşturulan sitelerdir. Eticaret siteleri için kredi kartı, eft veya kapıda ödeme seçeneği ile ödeme alma imkanınız vardır. İnternetten her şeyi eticaret siteleri ile kolayca satabilirsiniz. Ortalama fiyatı 5.000 – 10.000 TL
Bu fiyatlar ortalamadır. Daha düşük ve daha pahalı fiyatlar görebilir yada fiyat araştırması yaparken teklif alabilirsiniz. Önemli olan kimin ne kalitede iş yaptığıdır. Bunu öğrenmek içinde o firmanın referanslarını mutlaka inceleyin.

İyi web sitesi nasıl olmalı?

Web tasarım uzmanı olarak bir site hazırlarken o sitenin benim imzam olacağını ve bana başka müşterilerde getirebileceğini düşünüp, en iyisini hazırlamak için çalışıyorum. Şimdi size 10 yıllık bilgi birikimi ve tecrübelerimle bana göre iyi web sitesi nasıl olmalı madde madde yazacağım.

 • İnternet sitenizin ilk bakışta estetik bir görünüme sahip olması,
 • Geliştirilebilir bir yapıda olması,
 • Yönetim panelinden ürün, hizmet, yazı ve videoların eklenebiliyor olması,
 • Telefondan girildiğinde her sayfanın düzgün açılıyor olması,
 • Hedef kitlenize en iyi kullanıcı deneyimini sunuyor olması,
 • Çok fazla göz yoran ve hareketli ikonlar kullanılmaması,
 • Telefon veya whatsapp butonlarının olması,
 • İletişim formlarının olması,
 • İşletmenizin haritasının olması,
 • İşinizi doğru anlatması,
 • Kurumsal kimliğinize uygun olması.

Sitenizdeki renklerin kurumsal kimliğinize uygun olması dikkat etmeniz gereken en önemli özelliktir. Örneğin logonuz turuncu ve yeşil renklerden oluşuyor ama sitenizi hazırlayan firma kırmızı ve mavi renkler kullanarak site yapmış. Sizce müşteriler bu durumu hoş karşılar mı? Yada sizin hoşunuza gider miydi?

Rakipleri inceleyin

Bir web sitesi hazırlanmadan önce mutlaka rakiplerinizin incelenmesi gerekiyor. Sizinle aynı işi yapan ya da aynı sektörde çalışan kişilerin yaptırdığı internet sitelerini inceleyerek kendi sitenizde neler olması gerektiğine karar verebilirsiniz. Eğer bu konuda zorlanıyorsanız sektörünüzdeki firmaların sitelerini web sitesi yapan firmalara göndererek bir iş planı hazırlayabilirsiniz.

Web sitesi yapmak için gerekenler

 

 • Domain (Alan adı)
 • Hosting (Yer sağlayıcı)

Bunlara sahip olmadığınızda internet siteniz sadece bir taslaktan ibaret olur. Sitenizin aktif olarak aranıp bulunması için en az 1 yıllık alan adı ve hosting sahibi olmalısınız. Bunun için web tasarım uzmanının da yönlendirmesi ile işiniz ile alakalı alan adı ve hosting satın  alabilirsiniz. Aldığınız alan adının sektörüne ve işinize uygun olduğundan emin olmanız ayrıca önemlidir. Çünkü akılda kalıcı bir domain aldığınızda hedef kitlenizin onu doğrudan internette aratması daha kolaydır. Alan adınızı ve hostinginizi alıp bize bilgileri uzman kişiye ilettiğinizde bundan sonraki aşama size özel web sitenizin tamamlanmasını beklemektir.

WordPress Web Sitesinin Avantajları

WordPress hazır tema seçenekleri ile hızlı ve daha düşük maliyetler ile site oluşturabileceğiniz bir platformdur. WordPress, dünya çapında sürekli geliştirilen ve güncellenen bir sisteme sahiptir. Seo uyumlu alt yapısı ve içerik düzenleme için özel seo araçları ile WordPress web siteleri, oldukça fazla tercih edilenler arasında yer alır. Dünyaca ünlü birçok yazılımcı tarafından herkesin en iyi internet deneyimini yaşaması için tasarlanan binlerce tema, her meslek için farklı seçeneklere sahiptir.

Hala web tasarım uzmanı bulamadım

İhtiyacınız olan bir dijital kimlik ise tek yapmanız gereken bana ulaşarak: “Web site yaptırmak istiyorum.” demenizdir. Detayları karşılıklı görüşme ile hızlıca konuşabiliriz. Yeni internet sitenizi taleplerinize uygun bir şekilde kısa sürede size teslim ederim. Şimdi iletişim bilgilerimden bana ulaşarak randevu talebinde bulunabilirsiniz. Bu işin uzmanı mısın diye düşünüyorsanız Google’a wordpress uzmanı yazmanız yeterli olacaktır.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne çıkan web sitesi tasarım çalışmalarımıza bakın
1.000’den fazla müşteri için oluşturduğumuz güzel web sitelerinden bazılarına göz atın.
WordPress desteği ve bakımı sunuyoruz
WordPress uzmanlarından oluşan ekibimiz tarafından desteklenen planlarla devam eden bakımın stresinden kurtulun.
Google Değerlendirme Notu
5.0
207 yoruma göre
js_loader