Web Tasarım

Traceroute nedir ve Tracert komutu nasıl kullanılır?

Traceroute, ağlar için çok önemli bir araçtır. Ping, IP gibi komutlarla birlikte paketlerin kaynaktan hedefe giden yolunu tanımlar. yani bir çeşit sorgulama komutudur. Bu araç Windows, Mac OS ve Linux gibi işletim sistemlerin hepsinde kullanılmaktadır. Windows komut satırında, bu komut tracert olarak kullanılır.

Traceroute Nedir?

Traceroute komutu, Windows işletim sistemlerinde Tracert olarak kullanılır. Bu komut, bir sunucuya ulaşmaya çalışırken gönderilen paketlerin geçtiği ağ elemanlarını ve bu ağ elemanları için ne kadar süre harcadığını gösterir. Var olan hataları da görmeyi sağlar. Birçok ağ yöneticisi günlük olarak Traceroute komutunu kullanır. Windows (Tracert), Mac OS, Linux (Traceroute) ve hatta mobil (Android ve iOS) gibi farklı işletim sistemlerinde kullanılabilen kullanışlı bir araçtır.

Tracert Komutu Nasıl Kullanılır?

Windows Tracert, hedefe ICMP paketleri göndererek bir hedefe giden yolu belirler. Bu paketlerde Tracert, değişken IP Time-To-Live (TTL) değerleri kullanır. Tracert ilk başta TTL değerini 1 yapar ve kendisine ne yakın olan router’ı (yönlendirici) bulur. Bulduğu takdirde TTL değerini arttırır ve ikinci router’ı bulmaya çalışır. Emin olmak adına bu işlemi tekrar eder.

Tracert veya Traceroute komutlarını çalıştırabilmek için komut istemine ihtiyaç vardır. Komut istemi bilgisayarlarda kendiliğinden var olan bir özelliktir. Windows İşletim sistemli cihazlarda CMD, Mac OS işletim sistemli cihazlarda ise Terminal kullanılarak Traceroute/Tracert testi yapılabilir.

CMD (Windows) Tracert Testi

Windows işletim sistemlerinde Tracert komutunu girmek için öncelikle CMD ekranını açmanız gerekmektedir. Windows + R tuş kombinasyonlarını kullanıp CMD yazarak veya Windows tuşuna basıp arama kısmına CMD yazarak ilgili ekrana erişebilirsiniz.

Gelen CMD Komut İstemi ekranına Tracert, ardından boşluk bırakarak sunucu adı veya IP adresi yazın. Örnek olarak; tracert 192.168.111 veya tracert google.com.

tracert konumu kullanimi

Hedef IP adresini veya sunucu adını belirledikten sonra enter tuşuna basın. Sonuçlar karşınıza gelecektir.

Traceroute nedir ve Tracert komutu nasıl kullanılır?
Traceroute nedir ve Tracert komutu nasıl kullanılır?

Gelen sonuçlardan gerekli olan tüm bilgileri görebilirsiniz.

Terminal (Mac OS) Traceroute Testi

Mac OS işletim sistemleri için Traceroute komutu kullanılmaktadır. Bunun için öncelikle Terminal aracını açmanız gerekmektedir. Aracı açmak için Uygulamalar ve ardından Altyapı Hizmetleri adımlarını izleyebilirsiniz.

Terminal aracının arayüzüne eriştikten sonra, ilgili alana traceroute ve ardından sunucu adını girin. Ardından enter tuşuna basın. Böylelikle gerekli olan tüm sonuç ekrana yazdırılacaktır.

kaynak: cenuta.com

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne çıkan web sitesi tasarım çalışmalarımıza bakın
1.000’den fazla müşteri için oluşturduğumuz güzel web sitelerinden bazılarına göz atın.
WordPress desteği ve bakımı sunuyoruz
WordPress uzmanlarından oluşan ekibimiz tarafından desteklenen planlarla devam eden bakımın stresinden kurtulun.
Google Değerlendirme Notu
5.0
206 yoruma göre
js_loader