Web Tasarım

UX ve UI Nedir? Farkları ve Eğitim Süreçleri

UX ve UI tasarım, telaffuz ve işlev açısından birbirine çok benzemesinden dolayı karıştırılır. Dijital platformların her geçen gün daha yaygın hale gelmesi, UX ve UI tasarımın önemini gözler önüne sermiştir.

UX ve UI tasarım, farklı işlevlere sahip olmalarına rağmen birbirlerini tamamlayıcı niteliktedirler ve birlikte çalışırlar. Her iki kavramın da sürekli yenilenmesi ve devamlılığının korunması gerekir. İçerik niteliğinden site içerisinde kullanılacak temaya kadar pek çok unsuru bünyesinde barındıran UX ve UI tasarım hakkında detaylı bilgi almak ve UX ve UI nedir sorusunun cevabına ulaşmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

UX Tasarım Nedir?

Açılımı user experience olan UX, bir tasarımdaki a’dan z’ye tüm etkileşimleri kapsar. Yani UX, kullanıcını etkileşim sürecinde yaşadığı iyi, kötü veya ilginç olan tüm deneyimleri içerir. Geniş bir kapsama sahip olan UX, kullanıcı deneyimlerine ve kullanıcılardan aldığı test verilerine göre şekillenir. Tasarımdaki detayların nerede, ne zaman ve nasıl yer alacağını ve kullanıcı etkileşimini UX tasarımı kurgular.

Bir web sitesinde sıkılmadan ve keyif alarak vakit geçirilmesi, UX tasarımlarının sonucudur. İnsanların çoğunlukla sağ elini kullanıyor olması, yazıları soldan sağa okuması ve açık renklerin daha dikkat çekici tonlar olması UX tasarım sürecinde dikkate alınan detaylardan bazılarıdır.

UI Tasarım Nedir?

Açılımı user interface olan UI tasarım, web tasarım sürecinde ara yüzlerle yani dış tasarımlarla ilgilenir. Dış görünümü bünyesinde barındıran tüm çalışmalar, UI tasarımıyla ilgilidir. UI farkı kullanıcı etkileşiminden çok, tasarımın göze hitap etmesine önem verilmesidir. Yani başka bir ifadeyle UX algılarımızla ilgilenirken UI, gözlerimize hitap eder.

Site içerisindeki butonların tamamı, UI tasarım sayesinde olması gereken yere konumlandırılır. Site içerisindeki arama motoru, iletişim kısmı veya hakkında kısmı UI tasarımları sayesinde göze en çok hitap edecek alana yerleştirilir.

Aslında UX tasarımları, UI tasarımlarını da kapsar diyebiliriz. UI, arama motorunun veya hakkında kısmının nerede daha güzel görüneceğiyle ilgilenirken UX tasarım, için en önemli şey olan etkileşim ve kullanıcı deneyimini de düşünmektedir.

Bir web sitesinin tasarımı yapılırken UI ve UX, site görünümünden kullanıcı etkileşimine kadar pek çok noktada rol almaktadır.

UX ve UI Tasarım Süreci Nasıl İlerler?

UX ve UI tasarım süreçlerinde, benzer örnekler araştırılır ve hedef kitlenin kullanıcı deneyimi hakkında bilgi toplanır. Sonrasında farklı özellikler toplanır ve farklar, etkileşimi arttıracak şekilde tasarlanır.

Kullanılacak renkler, yazı stilleri ve tüm dış unsurlar belirlenir ve ardından şema tasarımı yapılır. Sonrasında site, kullanıcı deneyimine sunulur ve kullanıcıların geri dönüşleri incelenerek etkileşimin arttığı veya azaldığı detaylar tespit edilir.

UX Tasarımının UI’dan Farkı Nedir?

UX tasarımı ve UI tasarımı birbirinden çok farklı kavramlar olmalarına rağmen birbirlerini tamamlarlar ve birlikte çalışırlar. UX ve UI kavramını birbirinden ayıran özellikler şu şekilde sıralanabilir;

  • UX tasarımın, kullanıcı ile olan etkileşimiyle ilgilenirken UI, tasarımın kullanıcı tarafından nasıl görüleceğiyle ilgilenir.
  • UX tasarımı için başarı, site etkileşiminin artmasıdır. UI tasarımı için başarı, sitenin göze hoş ve güzel gözükmesidir.
  • UX tasarımları testlerden faydalanırken UI tasarımları çoğu zaman testlerden faydalanmaz.
  • UX tasarımcıları genellikle Mind Manager ve Smart Draw gibi programları kullanır. UI tasarımcıları ise genellikle, Adobe XD ve Gravit Designer programlarını kullanır.
  • UX daha geniş kapsamlı çalışmaları içerirken UI, yalnızca tasarımın göze güzel gözükmesiyle ilgilenir.
  • UX tasarımları yapılırken insan psikolojisi hakkında bilgi sahibi olunması ve sosyoloji gibi konular hakkında belirli bir donanımda olunması gerekir. Ancak UI tasarımları yapılırken web tasarım konusunda belirli bir donanıma sahip olmak yeterlidir.

UX farkı, site için yapılan kapsamlı çalışmaları içermesi ve site etkileşiminin artmasını amaçlamasıdır. Ayrıca UX tasarımları UI tasarımlarından farklı olarak, psikoloji ve sosyoloji gibi toplum ve birey tercihleri hakkında bilgi veren alanlarda belirli bir bilgi birikimine sahip olmayı gerektirir.

UX Uzmanı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

UX uzmanı olmak istiyorsanız, her şeyden önce bu konuya ilgi duymalı ve bu alanda ilerlemeyi hedefliyor olmalısınız. UX uzmanı olmak için gereken eğitimi almalı ve aldığınız eğitimleri sık sık pratikte uygulamalısınız. Bu alanda bol bol okuma yapmalı ve sürekli değişen trendleri sıkı şekilde takip etmelisiniz. UX alanında yapılan etkinliklere katılmalı ve UX tasarımı konusunda kendini geliştirmeyi hedefleyen bir topluluğa dahil olmalısınız.

WNM Yazılım ajansı, UX uzmanı olmanız için gereken eğitimleri almanızı ve bu sayede sektör içerisine girmek için gerekli olan ilk adımı atmanızı sağlar.

UI Uzmanı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

UI uzmanı olmak için bu alana ilgi duymak ve sürekli araştırmaya, geliştirmeye zaman ayırabilecek olmak gerekir. UI uzmanı olmak için gerekli olan eğitim alınmalı ve alınan eğitim doğrultusunda bilgilerin kalıcı olabilmesi adına sık sık pratik yapılmalıdır. Ayrıca bu alanla ilgili güncel gelişmeler yakından takip edilmelidir.

WNM Yazılım ajansı, UI uzmanı olmak için gerekli olan eğitimi almanızı sağlar. Sunmuş olduğu eğitimin kalitesi nedeniyle sektöre bir adım önde başlamanıza yardımcı olur.

UX ve UI Eğitimi Nasıl Alınır?

Türkiye’de UX ve UI tasarımcısı olmak isteyen kişilerin, üniversitelerde okuyabilecekleri bir lisans programı bulunmaz. Kadir Has Üniversitesi’nde Userspots öncülüğünde gerçekleştirilen yüksek lisans programı MIX dışında, okul üzerinden bu konuyla ilgili alınabilecek bir eğitim bulunmamaktadır.

Bu durum UX ve UI tasarımında kendinizi geliştirmeniz ve site etkileşim alanında kaliteli bir hizmet verebilmeniz için yalnızca özel kurumların geliştirdikleri eğitimlere katılabileceğiniz anlamına geliyor. WNM Yazılım ajansı, UX ve UI tasarım eğitimi verir. Vermiş olduğu eğitimin içeriğini büyük bir titizlik ve özenle seçerek sizlerin en kaliteli eğitimi almasını hedefler. Detaylı bilgi almak ve UX veya UI tasarım eğitimine kayıt yaptırmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne çıkan web sitesi tasarım çalışmalarımıza bakın
1.000’den fazla müşteri için oluşturduğumuz güzel web sitelerinden bazılarına göz atın.
WordPress desteği ve bakımı sunuyoruz
WordPress uzmanlarından oluşan ekibimiz tarafından desteklenen planlarla devam eden bakımın stresinden kurtulun.
Google Değerlendirme Notu
5.0
206 yoruma göre
js_loader