SEODijital Pazarlama

SEM SEO Ne Demektir? Ne İşe Yarar?

SEM SEO ne demektir birçok kullanıcının merak ettiği sorulardan biridir. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) arama motorlarında sitenizin yükselmesini sağlayan bir alandır. SEM (Arama Motoru Pazarlaması) markaların arama motorunda daha görünür olmasını sağlar. Bu iki kavram e-ticaret siteleri için oldukça önemlidir. SEM ve SEO sayesinde firmaların görünürlüğü artmaktadır.

SEO genel olarak sitenizin anahtar kelimeleriyle birlikte görünümünü arttırmada büyük rol oynar. Bu sayede siteniz arama yapıldığında, aranılan konu anahtar kelime veya başlık sitenizde yer alıyorsa en üst sıralarda çıkma olasılığı yüksek oluyor. SEM ise markanızın popülerliğini, daha çok ticari kısmını etkilemede rolü büyüktür. Bu sayede tıklanma oranına göre reklamınız çıkmaktadır. İkisi aynı gibi gözükse de işlevleri farkıdır. Hizmet verdikleri alanlar da değişiklik söz konusudur.

SEM SEO Gerekli Midir?

Siteniz için en büyük faktör SEM SEO yaptırmak. ‘Sadece SEO kullansam işe yarar mı?’ ya da ‘SEM olmasa olur mu?’ dediğinizi duyar gibiyim. Bu iki kavram birbirini besleyen, çok önemli kavramlardır. Biri olmadan diğerinin olmasının pek bir anlamı olmaz. SEM sayesinde site trafiğiniz artacak, SEO sayesinde ise kullanıcı deneyimleri gelişerek ilerleyecektir.

SEM ve SEO; e-ticaret, blog, marka gibi birçok alanda gerekli olan en önemli iki unsurdur. İkisi de gereklidir. Tek başına yeterli olmayabilir. Bu yüzden SEM varsa mutlaka SEO da olmalı, SEO varsa SEM de olmalıdır. Bu konuda kullanıcılar çok dikkatli olmalıdır. Tek başına birinin yeterli olmayacağının bilincinde olarak hareket etmelidir. Ama bir tanesini kullanarak ilerlemek isteyen kullanıcılar da olacaktır. O zaman da maliyet düşünülürse; SEO’nun maliyeti, SEM’e göre daha düşüktür. SEM SEO yaptırmak siteniz için en faydalı çalışma olacaktır.

SEM pazarlama alanında olduğu için maliyeti yüksektir, SEO optimizasyon alanında olduğu için daha düşük maliyetlidir. Ama kullanıcıların deneyimlerine göre sadece SEM ile site trafiği sağlayan çoğu web sitesinde beraberinde SEO kullanılmıyorsa eğer, kalitesiz içerik sorunu yaşanabiliyor. Bu nedenle yukarıda da bahsettiğimiz gibi maliyet vb. durumlara bakılmadan ikisini bir arada kullanmaya özen gösterilmelidir.

SEM SEO Satışları Arttırır Mı?

Kitleyle iletişim konusunda SEM de SEO da çok büyük önem arz eder. Sitenizin trafiği, görünürlüğü, markanızın ön plana çıkması, pazarlama gibi birçok alanda Sem ve SEO bağlantısı büyük rol oynar.

Günümüzde birçok kullanıcı günde en az 10 siteyi ziyaret etmektedir. Bu site ziyaretleri sırasında 3 saniye içerisinde yüklenmeyen siteyi hiçbir kullanıcı beklemeden çıkmaktadır. Bu nedenle hızlı hizmet önemlidir. Web sitenizin trafiği için hızı yüksek olmalıdır. Yüksek hız size ziyaretçi kazandıracaktır. Bu nedenle sitenizin SEO uyumlu olması çok önemlidir.

SEO sitenizin en yukarıda çıkmasına yardımcı olan, sitenizin optimizasyonunu yapan bir etkendir. SEM ise reklamınızın en üst kısımda çıkmasına yardımcı olan unsurdur. Bu nedenle ikisinin kullanılmasıyla satışlarınız büyük önemde artacak ve kazancınız katlanacaktır.

Satışları arttırma konusunda kalıcılık da önemlidir. SEO kalıcılığı daha yüksektir. Çünkü kontrol edilip güncelleme yapıldığı takdirde, daha çok kalıcılık sağlar. SEM ise ücret ödediğiniz sürece trafiği arttırıp, site ziyaretlerini arttırır.

2022 SEM SEO Trendleri

Satış artışı konusunda özellikle 2022 yılı içerisinde SEM ve SEO büyük talep görerek, kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

E-ticaretle uğraşan birçok kullanıcı bu trendi yakalayarak ayak uyduruyor. Peki bu trendleri nasıl yakalayabilirim diyorsanız:

  • Web sitenizde özgün içerikler yayınlamanız gerekmektedir.
  • Kullanıcılar için içeriklerinizi kolay okunur şekilde yayınlayın.
  • Başlıklarınızı popüler olan anahtar kelimelerden oluşturun.
  • İçeriklerinizi sık sık güncelleyerek, bilgilerin taze olmasına dikkat edin.
  • Sayfanızın hızlı bir şekilde yüklenmesine dikkat edin. (3 saniye içinde yüklenmeyen bir siteden kullanıcılar beklemeden ayrılmaktadır.
  • Web sitenizin mobil olarak da uyumlu olması çok önemlidir, siteniz mobil uyumlu değilse en kısa sürede mobil uyumlu hale getiriniz.
  • Kullanıcıların dikkatini çeken ve yardımcı olan görsellerle sitenizi en iyi şekilde zenginleştirin.

SEM ve SEO konusunda uzman olan, yardım sağlayan birçok danışmanlık 2022 yılı itibariyle artış gösterdi. Kullanıcılar genel olarak bu trendi takip ediyorlar.

SEM ve SEO konusunda tecrübeli olmayan küçük siteler ise bu trendi yakalamak adına yardım alıyor. Bu konuda birçok yeni alan, şirket, danışmanlık veren uzmanlar bulmak oldukça kolaydır. WNM Yazılım sayesinden SEM SEO yaptırmak ve birçok hizmetten yararlanarak sitenizin yerini koruyabilir ya da üst sıralara çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne çıkan web sitesi tasarım çalışmalarımıza bakın
1.000’den fazla müşteri için oluşturduğumuz güzel web sitelerinden bazılarına göz atın.
WordPress desteği ve bakımı sunuyoruz
WordPress uzmanlarından oluşan ekibimiz tarafından desteklenen planlarla devam eden bakımın stresinden kurtulun.
Google Değerlendirme Notu
5.0
207 yoruma göre
js_loader