Blog

Mobilde Site Hızı Nasıl Artırılır? 2022 Yöntemleri

Web sitesi hızı dışında önemli olan bir unsur da web sitesinin mobil cihaz üzerindeki hızıdır. Bunun beraberinde akıllara gelen ilk soru ‘Mobilde site hızı nasıl arttırılır?’ oluyor. Mobil cihazların günümüzdeki kullanımının artmasıyla beraber önemli olan bu konu web site sahiplerini yakından ilgilendiriyor.

Mobil cihaz üzerinden sitelerin yavaş açılması kullanıcıları kötü etkileyerek sayfadan ayrılmalarına neden oluyor. Bunula birlikte sitenizin geri dönüşlerinde azalma ya da kötü yorumlarla sonuçlanıyor. Hak verirsiniz ki hiç kimse hızı yavaş olan bir siteye girmeyi tercih etmez ve başka rakip sitelere yönelmeye başlar. Site hızının en önemli olduğu yer kuşkusuz cep telefonlarıdır. Çünkü birçok kişi gün içinde telefonlardan web sitelerine ulaşır. Telefondaki bu yavaşlama sorunu nasıl giderilir? Bu konu hakkında neler yapılabilir? Hepsi ve daha fazlası yazımızda sizleri bekliyor.

Telefondan Kullanım İçin Site Optimizasyonu

Web sitenizin görünürlüğü sadece bilgisayara ortamında değil mobil ortamda da çok önemlidir ve tam da bu noktada mobile uyumluluk devreye girer. Bu yüzden site optimizasyonu şarttır. Peki ya bunun için neler yapabiliriz?

Mobil Yöntem Seçme

Mobil yöntem seçenekleri arasında en temeli Responsive tasarımdır. Bu yöntem birçok web sitesi sahibi tarafından tercih edilmektedir. Tercih edilme nedenleri arasında ilk olarak basit ve kullanışlı olmasıdır. Bir diğer önemli neden ise arama motoruyla yani SEO düzeneğiyle uyumlu oluşudur. Bunun yanı sıra diğer yönetmelerle uyumlu olması tercih edilme nedenleri arasında gelir.

Mobile Duyarlı Tema

İstinasız yapacağınız en mantıklı hareketlerden biri mobil dostu temalar kullanmak olacaktır. Bu temaların kullanımıyla birlikte masaüstü kullanımına benzer bir mobil siteye sahip olabilirsiniz. Böylece iki tarafta da siteniz uyum içinde çalışır.

Bu konuda hangisi en uyumlu temadır derseniz cevabımız, Avada olacaktır. Sitenizin içindeki dosya boyutları her ne olursa olsun sayfanızın hızlıca açılmasını sağlayıp sizlere eşsiz bir mobil uyum deneyimi sunar.

Flash Kullanımı

Eğer hala web sitenizde Flash kullanıyorsanız bu alışkanlığınızı bir kenara bırakın! Flash birçok başka donanımı, boşa harcamakla beraber sayfanızın daha yavaş yüklenmesine yol açar. Mobil uyumluluğun adeta düşmanıdır. Çünkü Android ve iOS tarafından desteklenmemektedir.

Sitem Mobil’de Yavaş Ne Yapabilirim?

Geldik birçok web site sahibinin mustarip olduğu bir konuya. Hız, bir web sitesi için olmazsa olmazdır. Araştırmalar gösteriyor ki, siteye mobilden bağlanan kullanıcıların %53’ü eğer site üç saniye içerisinde açılmazsa siteden çıktıklarını belirtiyor. Bu da gösteriyor ki; bir siteyi web site yapan kuşkusuz hızıdır.

Bu yavaşlık konusuna ne gibi çözüm önerileriniz var, derseniz maddelerde buluşalım.

1.      Görsellerinizin Optimize Olduğundan Emin Olun

Web sitesi içerisinde yüzlerce büyüklü küçüklü görseller bulunmaktadır. Bundan dolayı sayfa açılış süresinin büyük bir kısmını kaplamış olurlar. Baktığımız zaman hızı arttırmaktaki birinci yol; görsel optimizasyonu yapmak olacaktır. Bunu WordPress gibi çeşitli alt yapı sistemlerinden kolayca yapabilirsiniz.

2.      Eklenti Düzenlemesi

Çok sayıda eklenti sanal ortamdan kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bu da web site sahiplerinin olması gerekenden daha fazla eklenti eklemesine sebep olur. Ne kadar fazla eklenti o kadar fazla program çalışması demektir. Haliyle bu hızı doğrudan etkilemededir. Eğer siz de sitenizin yavaş çalıştığınız düşünürseniz fazla ya da gereksiz eklentileri web sitenizden kaldırarak daha hızlı bir web siteye sahip olabilirsiniz.

3.      Kod Temizliği

Web sitenizde gereksiz eklentiler olabileceği gibi gereksiz kodlar da bulunabilir. Bu durumda mobil kullanımda yavaşlığa neden olur. Kullanılmayan CSS, JS, Html vb. kodlarını sizler için tespit edip sitenizden çıkarmaya yarayacak birden fazla uygulama vardır. Bunlardan biri olan Unused CSS, web sitenizi sadece bir kez tarayarak gereksiz kodlardan sitenizi arındırır.

Mobil Site Puanı Düşük Olan Web Sitesi Yavaş Mıdır? Neler Yapılabilir?

Mobil site puanı, doğrudan web sitenizin hızıyla ilişkilidir. Bir sitenin mobil site puanına bakarak az çok o sitenin hızı hakkında yorum yapabiliriz. Hatta mobil site puanı eşittir mobil hız puanıdır da diyebiliriz. Bunun çözümü olarak sizlere Accelerated Mobile Pages (AMP) açık kaynaklı olan yazılımı önerebiliriz. AMP sayfaları diğer sayfalara göre %85 oranında daha hızlı yüklenir ve %90’nın mobil hız puanı Google derecelendirmesine göre tam puandır.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne çıkan web sitesi tasarım çalışmalarımıza bakın
1.000’den fazla müşteri için oluşturduğumuz güzel web sitelerinden bazılarına göz atın.
WordPress desteği ve bakımı sunuyoruz
WordPress uzmanlarından oluşan ekibimiz tarafından desteklenen planlarla devam eden bakımın stresinden kurtulun.
Google Değerlendirme Notu
5.0
207 yoruma göre
js_loader