SEO

Dijital Markalaşma ve SEO İlişkisi

Dijital markalaşma, bir işletmenin müşterilerine online olarak sunduğu tüm farklı yolları tanımlayan oldukça geniş bir terimdir. SEO, online reklam, içerik pazarlaması, sosyal medya ve influencer pazarlama dahil olmak üzere pazarlamanın çeşitli yönlerini içerir. Dijital çağda markalaşma, işletmeler açısından sıradanlıktan kurtulmanın en önemli ve en kesin yoludur.

Dijital markalaşma odağında SEO çalışmaları kilit bir rol oynar. Dijital varlığınızın arama motorları ve sosyal medya platformları tarafından tanınması için uzun vadeli ve başarılı bir SEO stratejisi izlemek zorunludur. Elbette bunun için öncelikle dijital marka kimliği ve iletişimi kurmak zorundasınız. Dijital marka kimliği oluşturduktan sonra kaliteli ve verimli bir SEO çalışması yaparak dijital alanda öne çıkan bir marka haline gelebilirsiniz.

Dijital Markalaşma Nedir?

Çoğu zaman, dijital markalaşma, dijital pazarlama ile kolayca karıştırılabilir. Gerçekte, dijital pazarlama, markanızı veya işinizi online olarak tanıtmak için neler yaptığınızı ifade eder. Öte yandan dijital markalaşma, tüketici algısı ve markanızın yani işletmenizin dijital alandaki imajı ile ilgilidir. Başka bir deyişle, markanızın online kişiliğidir.

Etkileşim ile Marka Algısı Geliştirme

Günümüzde, dijital etkileşim katlanarak artmaktadır. Sosyal medyada bir infografik, günümüzde, gençlerin günde 9 saatini sosyal medyada harcadığını göstermektedir. Markalar ve işletmeler bu gerçeği biliyor, bu gerçekten yararlanıyor ve kendilerini hedefli reklamlar aracılığıyla büyük bir kitleye tanıtıyor.

Dijital markalaşmanın fark yaratmaya başladığı yer burasıdır. Sonsuz bir pazarlama klişesi denizinde dijital olarak markalaşma, bir markanın hikayesini hedef kitlesiyle uyuşacak şekilde benzersiz bir şekilde iletmeyi amaçlar. Sonuç olarak, bu, insanların marka hakkında olumlu bir fikir oluşturmasına yardımcı olur ve marka sadakati yaratır. Özetle, dijital markalaşma, insanların bir etkileşimde bulunmadan önce bir marka veya işletme hakkında kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olur.

Dijital Markalaşmanın İşletmelere Faydaları

dijital marketing strategy

Dijital markalaşmanın pek çok faydası var fakat nereden başlayacağınızı bilmek zor. Bu alanın en büyük faydası çok kanallı bir yapıya sahip olmasıdır. Güçlü bir dijital markaya sahip olmak, işletmelerin farklı online platformlarda gelişmesini sağlar. Buna online reklamlar ve sosyal medya kanalları da dahildir. Markanızı farklı platformlarda tanıtabilmek, her müşteriye özel bir mesaj gönderilmesine olanak tanıdığı için, her işletmeye özel olarak kişiselleştirilebildiği için, her işletmeye büyük fayda sağlar.

İçinde yaşadığımız bu dijital çağda, ‘viral olmak’ çok önemlidir. Geçmişte viral reklamlar kötüye kullanılmasına rağmen, işletmeler için büyük bir fayda yaratabilir. Bu konuya BEDAŞ firmasının Twitter hesabından viral olacak paylaşımlar yaparak sosyal anlamda ciddi bir etkileşim sağladığı gerçeği ile örnekleyeyim. Sizce de BEDAŞ bu hareketi ile daha sevimli bir şirket haline gelmedi mi?

Viral olmak mutlaka planlanmış bir şey olmak zorunda değildir. Bu, sadece pazarlama çabanızın bir sonucu olarak gerçekleşir. Dijital markalaşmanın en iyi yanı, markaların, kullanıcıların beğenileri, paylaşımları, geri bildirimleri ve tavsiyeleriyle kolayca tanıtılmasıdır.

Dijital markalaşma müşterilerinizin katılımını sağlar ve benzersiz bir müşteri deneyimi yaratır. Dijital markalamanın, şirketlerin müşterileriyle etkileşime girmesinin bazı yolları, belirli sitelerde tıklanabilir bir banner reklamı yayınlamayı veya şirketinizin en iyi özelliklerini sergilemek için bir GIF oluşturmayı içerir.

Bugün, orjinal olmak hemen hemen her sektörde önemlidir ve sizi diğerlerinden ayıran bir şeye sahip olmak, gelecekte pazardaki rolünüzü güvence altına alacaktır. Dijital markalaşma, tüm işinizin güçlü yönlerini ve başarılarını bir araya getirir. Bir izlenim yaratır ve sizi rakiplerinizden ayırmaya yardımcı olur.

Pazarlama ve Markalaşma

pazarlama ve markalasma

Markalaşma ve pazarlama arasında ayrım yaparken, bir markayı ve stratejiyi geliştirmeyi amaçlayan taktikleri daha yakından incelemelisiniz. Dijital kanallar üzerinden pazarlama yaparken araştırma ve ilgi alanı yaratır, talep yaratır ve hizmetlerinizi ve ürünlerinizi tanıtırsınız. Bir dijital markalaşma stratejisi hazırlarken, hem marka bilincini yükseltir, hem müşterilerinize kaliteli bir hizmet sunar ve hem de marka değeri yaratırsınız. Böylece daha önceki marka memnuniyet derecesi nedeniyle, insanların güvendiği ve tavsiye etmekten korkmadıkları bir markadan ürün ve hizmetleri ortaya koymuş olursunuz.

Marka stratejisi, hedef kitlenize yalnızca rakiplerinizden daha kaliteli ürün veya hizmetleri, onlara sunduğunuzu söylemek değildir. Ürün ve hizmetlerin gerçekliğini, değerini ve marka kimliğini ifade edebilmektir. Burada tüketicileri zorlamazsınız, marka özelliklerinizin ne olduğunu gösterirsiniz ve gösterdiğiniz markaya göre kendileri için karar vermelerine izin verirsiniz. Değerinizi anlamak, anlatmak yerine göstermek ve sürekli olarak yüksek kaliteli sonuçlar sunmak kişisel markalaşmanın da harika örnekleridir.

Dijital Pazarlama ve Dijital Markalaşma

dijital pazarlama ve dijital markaslama

Dijital pazarlama ve dijital markalaşma terimlerinin birbirinin yerine kullanıldığını sürekli duyarsınız. Aslında bu iki kavram birbirinden oldukça farklıdır. Dijital pazarlama, ne kadar iyi olduğuna bağlı olarak belirli bir ürün veya hizmeti tanıtmak ile ilgilidir. Dijital markalaşma ise bundan biraz daha inceliklidir. Belirli bir ürüne odaklanmak yerine, şirketin üzerine kurulduğu değerleri daha fazla vurgular.

Markalaşma, herhangi bir ürünün değiştirilmesinden veya üretilmesinden sonra uzun süre yerinde kalacaktır. Satın alımlarını yaptıktan sonra bir müşterinin aklında kalan şey budur ve hizmetinize tekrar ihtiyaç duyduklarında ilk düşündükleri şeydir.

Dijital pazarlama bir kerelik alıcılar elde etmek için harika olsa da, markalaşma işletmeler ve müşteriler arasında yaşam boyu ilişkiler kurma konusunda daha iyidir.

SEO Nedir?

SEO, arama sonuçlarında daha iyi bir organik sıralama almak için bir web sitesini veya web sayfasını araçlar ve en iyi uygulamalar yoluyla optimize etme işlemidir. Artan trafik, marka bilinirliği, daha fazla potansiyel müşteri ve gelir elde etmek SEO çalışmalarının temel nedenidir.

SEO Nasıl Çalışır?

seo nedir

Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorları web sayfalarını indeksleyen tarayıcıları kullanır. Bu tarayıcılar, belirli bir arama veya sorguda en alakalı içeriği sunmak için belirli sıralama sinyallerini kullanır. En önemli sıralama sinyallerinden bazıları; backlinkler, anahtar kelime yoğunluğu, anlaşılırlık, sayfa hızı ve mobil kullanım kolaylığıdır. SEO, web sayfalarını en iyi duruma getirme ve alakalı anahtar kelimelerin en iyi sonuçlarda görünmelerini sağlamaya yöneliktir. Bunları İnternet sitesine uygulayan kişi ise SEO Uzmanı ‘dır.

SEO Dijital Markalaşmayı Nasıl Etkiler?

digital marketing gif

SEO, işletmenizin kişiliğini online olarak nasıl şekillendirdiği ve müşterileri nasıl anladığınız ve onlara yaklaştığınız konusunda önemli bir rol oynar. SEO’dan etkilenen dijital markalaşmanın bazı kilit bölümleri vardır.

Sosyal Medya SEO Çalışması

Sosyal medya SEO çalışması yani ASO; sektörünüzdeki trendleri, insanların bu konuda nelerden bahsettiğini ve sektör liderlerinin buna nasıl yanıt verdiğini analiz etmenize yardımcı olur. Bu verileri, trendinizi tespit etmek ve hedef kitlenizin gereksinimlerini belirlemek için kullanabilirsiniz. Bu, markanızın dijital markalaşma yaklaşımını tanımlamaya yardımcı olur.

Sosyal Medya’nın Markalaşmaya Etkisi

Arama motoru optimizasyonu alanında sosyal kanıt, bir işletmenin dijital markasına önemli katkı sağlayan bir faktördür. Çoğunlukla beğeniler, paylaşımlar, pinler, görüntülemeler, yorumlar ve takipçiler gibi sosyal sinyallerden oluşur. Sosyal sinyaller ne kadar iyiyse, sosyal kanıtlar o kadar güvenilir olur. Sonuç olarak, bu dijital markalaşmanızın kalitesini de etkiler.

Görsel SEO, markanızın hikayesini daha iyi aktarmanıza yardımcı olur ve kullanıcılarla görsel etkileşim kurma anlamında önemlidir.
Görsel SEO, markanızın hikayesini daha iyi aktarmanıza yardımcı olur ve kullanıcılarla görsel etkileşim kurma anlamında önemlidir.
SEO’nun Marka Oluşturma Gücü

SEO, markanızın hedef kitlenize daha iyi ulaşmasına yardımcı olarak daha yüksek dönüşüm oranları elde etmenizi ve daha az pazarlama harcaması yapmanızı sağlar. Ayrıca, markanızın tüm dijital platformlarda daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmasına yardımcı olur. Bu, markanızın imajını doğrudan etkiler ve dijital markanızı şekillendirmeye yardımcı olur.

SEO ayrıca, markanızın online görünürlüğünü artırmak için markanızın ne anlama geldiğini anlatır ve dijital markalaşmanıza yardımcı olur. Böylece marka stratejinizi daha iyi yaymanıza ve etkisini en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır.

SEO Uzmanının Dijital Markalaşmaya Etkisi

Türkiye’de son 20 yıldır dijitalleşme çağı yaşıyoruz. Buna bütün özel kurumlar ve devlet mekanizmaları da dahil olarak dönüşüm yaşıyor. Yönetebildiğiniz kadar hakim olursunuz düşüncesi, dijitalleşmenin kontrol edilebilirlik yeteneğini artırmaktadır.

Dijitalleşme, işletme mimarisinin yapı taşı olma yolundadır. Neden? Çünkü işletmelerin varlığını devam ettirebilmesi, pazar oluşturabilmesi, marka bilinilirliğini artırması dijital dünyada çok daha kolaydır. Bundan birkaç yıl öncesine kadar çok büyük firmalar bile mailing hizmeti alıp ulaşabildiği kadar insana veya işletmeye ulaşmaya çalışmıyorlar mıydı? Hatırlayın…

Dijital Pazarlama Uzmanı mı? SEO Uzmanı mı?

Arama motorları hayatımıza girdiğinden beri, bu sisteme entegre topluluk siteleri, yani sosyal medya da hayatımıza girmiş oldu. Sosyal Medya ve Arama Motorları hem bireylerin hem de İşletmelerin hayatına girmiş oldu. Bireyler paylaştıkları ile “big data” oluştururken işletmeler ise oluşan big datayı analiz ederek işletmenin geleceğini öngörme noktasında fizibilite yapmaya başladı.

Yani insanlar ve işletmeler dijitalleşti.

Bu terimler dijital tarafta hayatımıza yeni bir meslek dalı olarak SEO Uzmanını doğurdu. SEO Uzmanı İşletmelerin ürün satışında, marka algısında etkin rol oynayarak işletme karlılığına direk etki edebilecek güçlü rol modelleridir. SEO Uzmanları, etkin çalışma stratejileri ile elektronik ortamda gerçekleşen ticaret hacminin %20-%50 arasında artırılabilir olduğunu örnekleriyle göstermiştir.

Bundan birkaç yıl önce hayatımızda SMS ve MMS gibi kavramlar vardı. Hatırlayan var mı? Bu uygulamaların yerini WhatsApp ve türevi birkaç uygulama aldı. Anlık mesajlaşma uygulamaları bir çağı kapatırken yeni bir çağa ışık oldu. Bir süre önce de WhatsApp uygulaması 19 milyar dolara Facebook’a satıldı.

Orijinal markalaşma fikri ile piyasadaki açığı görüp doğru hamle yaptığında dijital pazarlama stratejisini doğru yönettiğinde ne gibi pozitif etkiler yaşayabileceğini görebilirsiniz. Bu pazarlama stratejisinin arkasında pazarlama uzmanları değil, SEO Uzmanları yer almaktadır. Pazarlama Uzmanları üretileni pazarlarken, SEO Uzmanı dijital anlamda hem üreten, hem de pazarlanmasına aracılık eden hatta pazarlayan kişilerdir. Bu yüzden pozisyonları kritiktir.

SEO Uzmanı ve Markalaşma Mimarisi

SEO Uzmanı, İşletmelerin dijital mimarisini oluşturur. Bu kavramlar webmasterlar arasında site içi ve site dışı SEO olarak tanımlanır. Bir İnternet sitesinin markalaşma yolunda yapısal hatalarını ve arama motoru optimizasyonuna uyumu kurgulanır ve düzenlenir. Bundan sonraki süreçte ise arama motorları ve sosyal medya içerisinde markalaşma üzerine çalışmalar yapılır.

Bu mantık şu fikirle örtüşür; “Şayet bir dijital ziyaretçiye markanızın unutulmamasını sağlarsanız başarılı olmuşsunuz demektir.”

Yukarıdaki yapı taşı cümle, işletmenin her alanda bireysel ve kurumsal satışları için uygulanmalı ve başarılı olunması için seo uzmanı tarafından kurgusal müdahalelerde bulunulmalıdır.

İçeriklerinizi kullanıcılar için yazın, robotlar için optimize edin.

İlyas Teker

SEO Danışmanı ve İşletme Reklam Bütçesi

seo danismaligi fiyatlari

SEO Danışmanı, bireysel çalışmaları ile işletmenin %20-50 arasında bir başarı sağlamasına etki edebilir demiştik. Bu başarının devamlılığı işletmenin dijital reklamcılık stratejisinde reklam bütçesi oluşturmasına ve bu bütçeyi mantıklı bir şekilde yönetmesine bağlıdır.

SEO Uzmanı, İşletmeye bütçenin hangi şekillerde harcanması gerektiği konusunda yönlendirici rol oynar. Bu etki gelir anlamında da devamlılık gösterir. Daha fazla kazanmak için daha fazla harcamak gerektiği gerçeğini bütün işletmeler bilmelidir.

Dijital Marka Bütünlüğünün Korunması

İşletmenizin dijital markası, sektörel etkisi, bilinilirliği belli bir seviyeye geldikten sonra yapacağınız her bir pozitif etki markanın akılda kalıcılığını sürdürülebilir hale getirecektir. Yani zaten bilinen bir markanın, akılda kalıcılığı sürekli olacaktır.

Marka sürdürülebilirliği dijital reklamlar, kampanyalar, sosyal yardım çalışmaları, ürün tanıtımları, lansman gibi çok çeşitli çalışmalar ile varlığını devam ettirebilir. Başarıyla yapılan her bir çalışma pazar payına çok ciddi etki edecektir.

Örnek verecek olursak; Mobil ortamda karşılaştığım bir oyunda oyun içi satın alma seçenekleri arasında Dünya HIV fonuna destek verilen satış modelleri ile karşılaşmış ve pozitif etkisi sebebiyle desteklemiştim. Bunun gibi birçok yaratıcı fikir ortaya çıkarılabilir. Sosyal, toplumsal veya bireysel her türlü fayda işletme yararına projelendirilebilir ve olumlu dönüşler alması sağlanabilir.

SEO ve Dijital Marka Danışmanlığı Fiyatları için Teklif Alın

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne çıkan web sitesi tasarım çalışmalarımıza bakın
1.000’den fazla müşteri için oluşturduğumuz güzel web sitelerinden bazılarına göz atın.
WordPress desteği ve bakımı sunuyoruz
WordPress uzmanlarından oluşan ekibimiz tarafından desteklenen planlarla devam eden bakımın stresinden kurtulun.
Google Değerlendirme Notu
5.0
207 yoruma göre
js_loader