WordPress

WordPress Link Verme: WordPress Link Ekleme Nasıl Yapılır?

WordPress Link Verme: WordPress Link Ekleme Nasıl Yapılır?

İşitme engelliler için videonun açıklaması;
WordPress Dersleri eğitim serisinin bugünkü bölümünde WordPress’te yazıya link verme ve sayfaya link verme işlemi nasıl yapılır birlikte öğreneceğiz.
Site içi, site dışı, sabit veya cep telefonu ve eposta linki nasıl verilir, link(bağlantı) eklerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Link ekleme kısayolu nedir gibi konulara değineceğiz.

Linklerin birden fazla çeşidi var. Bunları da tanıyacağız. Site içi link verme, site dışı link verme(yeni sekmede açılması), iletişim numarası için kullanılan telefon linkleri ve  son olarak mail adresi için kullanılan mail linkleri. Bunların hepsini bu WordPress eğitiminde göreceğiz.

Hazırsanız hemen başlayalım. Öncelikle yeni bir yazı oluşturuyoruz. Buraya başlık olarak linkler yazdım. Şimdi anlaşılması için örnekler yapacağım. Facebook adresim dedim. Daha sonra WordPress uzmanı diyelim. Buna bir link vereceğim. Hatta başlıklarına ne için kullanıldıklarını yazsam daha anlaşılır olur. Site dışı link, site içi link, telefon linki, birde ne vardı e-posta linki. Bunların altını dolduralım hemen boş kalmasın.

Telefon linkine de 0530 gibi  rastgele bir şeyler yazalım. Şunları da bold yapalım. Daha rahat anlaşılsın. Tekrar başa sarmak isteyen olursa bunlar referans olsun. Şimdi facebook adresini bir dış link olarak yapmamız lazım. Neden? Çünkü sitenizde kullanıcı bu yazıyı okurken, bu linke tıklarsa ve direk facebook’a giderse. Bu sizin için olumsuz bir durum olur. Çünkü siteden çıkmış oluyor artık. Belki bir daha geri dönmeyecek. O,  ziyaretçi veya müşteriyi bu şekilde kaybetmiş olabilirsiniz. Bunu istemeyiz.

Site içi link dediğimiz bir yazı yada sayfanız varsa ona link verirsiniz.
Telefon linki buna bastığımız zaman maalesef  sadece cep telefonunda çalışıyor. Cep telefonundan direk arama ekranına düşüyor. Buda kullanıcıların sevdiği bir özellik. Özellikle iletişim sayfalarında kullanılır. Yine iletişim sayfalarında yada sitenin alt kısmı (footer) dediğimiz kısımlarda kullanılan mail linkleri var. Bunlarında özel bir linki var. Tıklanıldığı zaman, bilgisayarınızda hangi e-posta programı varsa o açılır. Güzel bir özellik. Hemen başlayalım facebook adresimizi eklemeye. Önce facebook’a giriyoruz. Daha sonra linkimizi kopyalıyoruz.

Linki kopyalamak için çift tıklayabilirsiniz. Yada sağ tıklayıp Tümü Seç ve tekrar sağ tıklayıp Kopyala butonuna bastığınızda bağlantıyı kopyalamış olursunuz.  Ben buradan nereye WordPress link vermek istiyorsam orayı imleç ile bir kere seçiyorum. Sonra burada bağlantı ekle diye bir şey var. Bu ikona bir kere basıyorum. Sağ tıklayıp yapıştır dediğimiz zaman ve uygulaya bastığım zaman WordPress linki ekleme yapmış oldum. Ama burada şöyle bir detay var. Linkim şuan sitenin iç linki gibi oldu. Yani tıklanıldığı zaman direk olarak yeni bir sekme açmıyor, site içerisinden direk oraya gidiyor.

Biraz önce bu mevzuyu anlatmıştım tekrar anlatmayacağım. Ne yapmak lazım? Tekrar linkimizi seçiyoruz. İstersenizde bu ikondan isterseniz buradan düzenleye basarak linkimizin bağlantımızı düzenliyoruz. Burada bağlantıyı yeni sekmede aç denilen bir şey var. Buna basarsanız, bağlantıyı yeni bir sekmede açacaktır. Buda dış link vermek için idealdir. Burada link title bölümü var. Linkin üzerine geldiğim zaman, ne çıkacak bunu da buradan verebilirsiniz. İstediğiniz şeyi yazabilirsiniz. İllede bunu yazmak zorunda değilsiniz. Facebook yazabilirim ben buna. Bunları da göstereceğim. Burada rel etiketi var. Nofollow ve sponsored olarak iki tane seçenek var. Vereceğiniz bağlantı sponsorlu bir içerik ise sponsored kutucuğuna. Eğer bu bağlantının güvenli olmadığını düşünüyorsanız, yani kefil olmuyorsanız buna basarsınız. Çok kafanızı karıştırmanıza gerek yok. Bilmiyorsanız hiç kurcalamayın. Update diyerek linki güncelledim.

Şimdi WordPress uzmanı sayfasına link vereceğim. Burada da bir kısayol göstereceğim. CTRL + K  yani Kontrol tuşuna basarak K harfine basarsanız, link verme ekranı otomatik olarak açılır bilginiz olsun. Burada WordPress uzmanı yazarsanız eğer, sitenin içerisinde eğer WordPress uzmanı diye bir yazı veya sayfa geçiyorsa o linki bulmuş olacak. Bakın benim bir sürü WordPress uzmanı ile alakalı linkim varmış. İstersem freelance WordPress uzmanı sayfasına, istersemde WordPress uzmanı sayfasına linkimi verebilirim. Canım ne isterse onu yapabilirim. Uygula dedikten sonra, tekrar düzenle butonuna basarak buradaki linki silerek yeni bir linkte verebilirim. Bilginiz olsun. Linkimi verdim.
Şimdi önemli bir şey. Telefon linki yine CTRL + K kombinasyonunu kullanacağım alışmanız için. Burada tel: yazdıktan sonra iki nokta üst üste tuşuna basıyorum. Ve telefon numaramı yazıyorum. Telefon numarası yazarken, yurt dışından da aranılabileceğinizi düşünerek, +90 yazmayı unutmayın. +90 yazarsanız yurt dışından da aranılabilirsiniz. Yoksa direk 0530 falan diye yazabilirsiniz de. İkisinin arasında böyle ufak bir fark var. Ben yurt dışından da aranılabileceğimi düşünerek, numaramı yazıyorum. +90 532 333 22 11.

Burada uygula butonuna basarsam, Bakın tekrar söylüyorum. Bilgisayardan bu link tıklanmayacak bunu göstereceğim zaten yayınladıktan sonra. Sadece ve sadece telefondan bu link tıklanıyor. Tıklanıldıktan sonra da arama ekranına düşüyor. Email linkimiz var. Tekrar seçiyorum. Seçmek önemli! Seçmezseniz sadece belli yere link verir. Bakın mesala burada şöyle yaparsam gidip sadece buraya link verir. Ama ben buradaki yazının tamamına link vermek istiyorsam. Seçim yapıp CTRL + K‘ya basıyorum.

WordPress bunu otomatik olarak algılıyor. Eğer algılamazsa mesela, algılamadığı durumlarda şunu yapıyor olmanız lazım. Mailto: mail adresinizi düzgün bir şekilde böyle yazarsanız, buna tıklanıldığı zaman e-posta servisi açılacaktır. Yani bilgisayarda hangi eposta programı varsa o açılacaktır. Bu yazıyı linkler başlığı ile yayınlayalım ve kontrol edelim.

Bakalım linkler çalışıyor mu? Nasıl bir şey yapmışız görmüş olalım. Şimdi bir site dış linki vardı ve bu facebook adresine gidiyordu. Bakın yeni sekmede açıldı ve facebook’a gidiyor. Dolayısı ile bu linkim çalışıyor. Site içi linkim vardı. WordPress uzmanı diye bir sayfama gidiyordu. Yeni bir sekmede açılmaması lazım. Gördüğünüz gibi yeni bir sekmede açılmadan direk o sayfaya gitti. Telefon linki vardı. Bu telefondan tıklanılıyor.

Ama bir tıklayalım bakalım ne olacak? Bakın aramayı şununla yap diye bir şey çıktı. Uyardı beni. Bu telefondan çalışacaktır. Email linki de tıkladığım zaman, hangi eposta programı varsa yada email ile alakalı bir servisiniz var o açılacaktır. Linkler ile alakalı söyleyeceklerim bu kadardı. Umarım faydalı ve güzel bir video olmuştur. Video hoşunuza gittiyse beğenerek ve yorum yaparak bana destek olabilirsiniz. Başka bir WordPress eğitim videosunda görüşmek üzere. Hoşça kalın.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne çıkan web sitesi tasarım çalışmalarımıza bakın
1.000’den fazla müşteri için oluşturduğumuz güzel web sitelerinden bazılarına göz atın.
WordPress desteği ve bakımı sunuyoruz
WordPress uzmanlarından oluşan ekibimiz tarafından desteklenen planlarla devam eden bakımın stresinden kurtulun.
Google Değerlendirme Notu
5.0
207 yoruma göre
js_loader