WordPress

WordPress Geliştiricisi Maaşları

Web sitelerin, sunucularda üst sıralarda yer alması, arama motoru optimizasyonuna uyumlu, içerik paketlerine sahip, web tasarım, grafik özellikleri, logo, en güncel yazılım ve grafik tasarım teknolojilerinden istifade edilerek; kurumun kimliğinin internette en ideal ve doğru şekilde sunulmasını sağlar. Beraberinde web siteler için WordPress  senesi için içerik detayına göre değişkenlik göstermektedir.

AYLIK ORTALAMA MAAŞ 2024
wpmaas

WordPress Geliştiricisi Maaşları ve Ortalama Maaş Bilgileri

Bulunduğu bölgeye göre web tasarım maaşları farklılık göstermektedir. Web tasarımcı maaş bakımından sınırları olmayan ucu açık meslek dallarından bir tanesidir. Freelance olarak çalışan bir kişi herhangi bir firmayla bağı olmadan serbestçe bireysel olarak ticaret ortamına atılmış demektir.

Ticaret ortamında para kazanma sistemini detaylandırmak gerekirse, web tasarımcısına eğer o dönem bulunduğu ay içerisinde hiç iş gelmezse ya da site ihtiyacı olan müşterisini, hizmet alıcısını bulamaz ve haliyle herhangi bir proje yapamazsa, kazançları da haliyle 0 olur. Fakat iş geldiğinde gelen işin detayına, istenilen web sayfası özelliklerine, bunun yanında hizmet isteyen işverenin ekonomik durumu gibi etkenler göz önüne alındığında oldukça yüksek kazançlar elde edebilir.

Konusunda hakim, iyi işler çıkartan, proje bazlı çalışma sağlayan tasarımcının aylık gelirini net olmamakla birlikte 7.000-10.000 Türk lirası olarak düşünebiliriz. Bir de bireysel olarak değil de bir şirkete bağlı olarak çalışan web tasarımcısının şirkette çalışmasının faydalarından birisi de bireysel olarak müşteri bulma girişiminde bulunmayıp potansiyel hizmet isteyen müşterinin çalıştığı şirketi bulması ya da şirketin ilgili departmanında çalışan kişilerin müşterileri bulmasıdır.

Şirket çalışanı olan web tasarımcısının maaşları ise farklılık göstermektedir. Farktan kast edilen bağlı olduğu, çalıştığı şirketin nerede olduğu, şirketin büyüklüğü, tasarımcının kendisinin çalışma yılı deneyimi, iş bilgisi aynı zamanda mesleki donanımı, web yazılımcının maaşını artıran etkenlerdir. Yapılan araştırmalara göre şirketlere bağlı çalışan yazılımcılar 33.100-55.000 TL civarında maaş almaktadırlar. Şirkete bağlı olarak çalışan web tasarımcı aynı zamanda münferit olarak freelance işlerde yapabilir. Her ne kadar daha fazla yoğunluk gerektiren bir girişim olsa da maaş ve bireysel yolla elde edilen kazanç da artacağı için aylık kazandığı ücret, daha fazla olacaktır.

Yeni Mezun Web Tasarımcı Maaşları

Eğitim hayatını kısa dönem önce tamamlamış yeni mezun tasarımcı her sektörde olduğu gibi bu sektörde de acemi ve deneyimsiz olarak değerlendirilecek. Tasarımcısının deneyim kazanana kadar dolgun bir maaştan söz etmek pek mümkün değildir.

İzah etmek gerekirse web tasarımcı proje anlamında fazlaca bir proje yapmamış, bitirip teslim etmemiş olmasından kaynaklı ve haliyle web site yapım aşamasında deneyim ve mesleki tecrübelerden yoksun olacaktır. Bireysel olarak hizmet almayı düşünen şahıs ya da kurumlardan proje alması zayıf ihtimal olan tasarımcıyı özellikle kurumsal firmalar deneyimsiz ve kendi başına çalışan birine güvenip web sayfa tasarım işin yaptırmazlar.

Bunun yanı sıra yeni mezun bir web tasarımcıyı her şirket kendi bünyesinde çalıştırmak istemediği için görece daha az ücret karşılığında daha fazla proje yapacak. Fakat maaşı buna endeksli olmayacak, mesleki anlamda ilerleyen senelerde deneyim sahibi olduğunda ve teknik yönden donanımını arttığında elbette maaşı da yükselecektir. Tüm bu kıstaslar göz önüne alındığından eğitimini tamamlayarak, yeni mezun tasarımcı ortalama olarak 3.000-4.000 arasında maaş alacaktır.

Profesyonel Web Tasarımcı Proje Başına Ne Kadar Kazanır?

Profesyonel bir web tasarımcısı geçmişten günümüzde yapmış olduğu projelerin kendisine katmış olduğu deneyim, tecrübe ve teknik bilgi proje yetiştirme gibi konularda oldukça deneyim kazanmanın avantajını altın bir bilezik gibi elinde tutar elbette senelerin vermiş olduğu tecrübe de sektörde

Profesyonel web tasarımcı sıfatını kazanmasına sebeptir. Bu nedenle daha ziyade proje bazlı çalışma sistemini benimsemiş,  bunun yanı sıra teknik olarak inceleyecek olursak sektöründe proje bitirmesine fayda sağlayan bütün kodlama ve program bilgilerine hakim sonuç odaklı müşterilerinin tam olarak ne istediğini bilen, bilmeyenlere yol gösteren hedefleri istikametinde sağlıklı işler yapmasını sağlayan rolü de yadsınamaz bir gerçektir. Elbette profesyonel bir web tasarımcısı ile çalışmak isteyen üst düzey kurumsal firmalar ve bireysel müşterileri de bulunmasından dolayı projede seçici olmaktadır. Sektördeki ortalamanın çok üzerinde kazancı olan kişidir proje endeksli çalışma sistemini benimsediği için tam olarak ücret miktarı belirtmek bu yönden yanlış olur.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne çıkan web sitesi tasarım çalışmalarımıza bakın
1.000’den fazla müşteri için oluşturduğumuz güzel web sitelerinden bazılarına göz atın.
WordPress desteği ve bakımı sunuyoruz
WordPress uzmanlarından oluşan ekibimiz tarafından desteklenen planlarla devam eden bakımın stresinden kurtulun.
Google Değerlendirme Notu
5.0
207 yoruma göre
js_loader