WordPress

WordPress Functions.php Nedir?

WordPress Function.php

Konu başlığından da anlayabileceğiniz gibi bugünkü WordPress ders konumuz wordpress functions.php nedir? Ne işe yarar? Konuya girizgah yapmadan önce genellikle WordPress kullanırken duymuş olduğumuz functions.php’yi kısaca tanıyalım. Bu sayede hala WordPress hakkında bilgisi olmayan veya yeni karşılaşmış okurlarıma temelde olsa bilgi vermiş olacağım.

Function.php Nedir?

WordPress tema dosyalarında kullanılan funcitons.php ise bir dosya ismidir. Özetlemek gerekirse functions.php  “Tema Fonksiyonları”nın çalışması için kullanılan fonksiyon dosyasıdır.
Biraz önce bahsettiğimiz gibi WordPress çok fazla teknik bilgi bilmesenizde bir internet sitesi ortaya çıkartabilmenize yardımcı olan bir sistemdir. Fakat daha kaliteli işler yada müşterilerin özel isteklerini yerine getirmeniz gerektiğinde teknik bilgi ihtiyacına sahip olacaksınız diyebiliriz. Functions.php daha çok seçtiğiniz tema içerisinde bulunan filtreleme işlemleri, sınıflar ve eylemler gibi tüm ayarları yazılımsal olarak bulabileceğiniz bir dosyadır.

WordPress Functions.php için ipucu
WordPress Functions.php için ipucu

Function.php Dosyasına Nereden Ulaşabiliriz?

Bir WordPress temasını indirip içerisine göz attığınızda onlarca hatta belki de binlerce farklı klasör ve düzenlenebilir dosyalar bütünü olduğunu görebilirsiniz. Hal böyle olunca özellikle bilgisi çok az olan kişiler bu dosya ve klasörlerin içerisinde kaybolurlar.
İndirmiş olduğunuz tema klasörünü açarak functions.php dosyasına ulaşabilirsiniz.

Filezilla programı kullanarak functions.php dosyasına ulaşmak
Filezilla programı kullanarak functions.php dosyasına ulaşmak

Functions.php dosyası hangi klasörde?

(wp-content/themes/tema-adi/functions.php) şu uzantılara tek tek girdiğiniz de karşınızda functions.php dosyasını görebileceksiniz.

Sıklıkla Kullanılan Yerler

Functions.php dosyası aklınıza gelen neredeyse her türlü işlem ve işlevsel bir sistem yada farklı teknikler için sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat bizler wordpress function.php nedir? adında ve bir rehber tadında içerik ürettiğimiz için bu başlık altında maddeleme yaparak konuyu detaylandırmak istedik. Dilerseniz gelin zihninizde daha iyi yer etmesi için maddeler halinde açıklayalım.

  • Web siteleri için ciddi derece de önem arz eden menüler Footer, header gibi herhangi bir yerde bulunan tüm menü ve menü çeşitleri fuction.php dosyasında tanımlanır.
  • Sidebar adı verilen tüm veriler için oluşturulan bileşenler yine aynı dosya içerisinde tanımlanır ve düzenlenir.
  • İçerik oluşturmak için kullandığınız yazılar kategorisi gibi alanların sayfalama sistemi oluşturabilmek için yine aynı dosya kullanılır.
  • Seçmiş ve kullanmak istediğiniz tüm temalara ait JS veya CSS dosyalarını header yada footer bölümüne ekleyebilme özelliklerini yine function.php dosyasında görebilir ve düzenleyebilirsiniz.
  • Özel tema fonksiyonların tamamı bu dosyada tanımlanır.
Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne çıkan web sitesi tasarım çalışmalarımıza bakın
1.000’den fazla müşteri için oluşturduğumuz güzel web sitelerinden bazılarına göz atın.
WordPress desteği ve bakımı sunuyoruz
WordPress uzmanlarından oluşan ekibimiz tarafından desteklenen planlarla devam eden bakımın stresinden kurtulun.
Google Değerlendirme Notu
5.0
207 yoruma göre
js_loader