SEO

WordPress 301 Yönlendirme (Redirection)

40 Yorum

301 Yönlendirme Nedir?

İngilizce “Redirect” kelimesinin Türkçe anlamı yönlendirme. Bu tür yönlendirmeler internette bir web sitesinden diğerine yönlendirilmek için kullanılır. Bir kullanıcı tarayıcıya belirli bir web adresi girdiğinde ve bu yönlendiriliyorsa kullanıcı farklı web adresi olan farklı bir web sitesine ulaşır. Bu tür yönlendirmeler otomatik olarak gerçekleşir ve çoğunukla fark edilmez. Bir web sayfasının adresi değiştiyse bu yönlendirmeler yararlıdır, bir kullanıcı eski adresi girmiş olsa bile yeni web sitesine yönlendirilmiş olur. Ancak yönlendirmeler ticari amaçlı web sayfalarına yönlendirilmiş olabildiğinden, arama motorları tarafından olumlu görülmezler.

301 Yönlendirme Nedir?

301 yönlendirme bir domainden başka bir domaine geçiş imkânı sunan kalıcı adres değiştirme yöntemidir. 301 yönlendirmesi yapısal olarak kesin taşınmayı içerir. Web sitesi içeriği değiştirilmek istendiği zaman 301 yönlendirmesi kullanılır. Site içeriği ve link değiştirmek SEO açısından sakıncalıdır. Arama motorları bu durumdan pek hoşlanmaz. Önceden arama motorlarında indekslenmiş ve başka sitelerden link almış sayfaların URL yapısı değiştirilirse bu siteler ciddi bir ziyaretçi kaybı yaşar. 301 yönlendirmesi ziyaretçi kaybını önlemek amacıyla yapılan yönlendirme işlemidir.
Eski sayfa adreslerini yeni adrese yönlendirmek seo açısından zararınızı minimum düzeye indirmek demektir. Böylece siteniz ziyaretçi kaybı yaşamadan yeni adresinize taşınmış olur. İnternet sayfalarını kalıcı olarak başka adrese yönlendirmek istediğinizde 301 yönlendirmesi yapılır. 301 yönlendirmesi ile yapılan yönlendirmelerde internet tarayıcısı 301 redirec otomatik olarak atlar. Kullanıcılar hiçbir işlem yapmadan tarayıcı yeni adrese yönlendirir.
301 yönlendirmesi kullanıcıların bekleme süresini kısaltır. İnternet adresinin adı ve URL yapısı değiştiği zaman 301 yönlendirmesi yapılır. Bu yöntemle yalnızca sayfayı ziyaret eden kullanıcılar değil arama motoru botları da bu sayfanın taşındığını öğrenmiş olurlar. 301 yönlendirmesi ile sayfaların seo değeri korunur. Arama motorları artık eski sayfanızın geçersiz olduğunu bilir, indeksleri yeni sayfalar üzerinden oluşturur.

Hangi Durumlarda 301 kullanılmalıdır?

Özel ve acil durumlarda sitelerin içeriği, linkleri yönlendirilir. Böylece sitelerin arama motorundaki yeri ve değeri korunmuş olunur. 301 durum kodu bir içeriğin kalıcı olarak başka bir yere taşındığını gösterir. Bu yönlendirmeyi gören Google Botları durumu anlayıp bütün işlemleri yeni domaine göre yapar. Böylece siteler domain değişikliğinde zarar görmemiş olur.  Site yeni bir adrese taşındığı zaman, bu geçişten siteni yazıları, seo ve indekslerinin etkilenmemesi için 301 yönlendirmesi yapılır. 301 yönlendirmesi Google’nin onayladığı bir yöntemdir. Başka bir web sitesini kendi sitenizle birleştirmek istediğiniz zaman wordpress 301 yönlendirme kodu kullanabilirsiniz.

WordPress 301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

 • Sitenizin WordPress yönetim paneline girin.
 • https://www.sitemiz.com/wp-admin bağlantısına girerek oturum açınız.
 • Giriş yaptıktan sonra gelen yönetici panelinde sol tarafta yer alan menüler bölümünden “Eklentiler” menüsü girerek yeni ekle menüsüne tıklayın.
 • Çıkan ekranda WordPress’in kendi eklentilerini bulunduğu kısımda arama yaparak Redirection isimli eklentiyi bulun. İlk sırada yer alan eklentiyi “Hemen Yükle” butonuna tıklayın.
 • Tıklamanın ardından kısa bir süre sonra kurulum otomatik gerçekleşir. Kurulum tamamlandıktan sonra eklentiler bölümüne giriş yaparak Etkinleştir demelisiniz.
 • Yönlendirmeden sonra yönetim panelinde sol menüde yer alan “Araçlar” menüsü içine “Redirection” olarak yeni bir menü eklendiğini göreceksiniz. Tüm ayarlarımızı buradan yönetebilirsiniz.
wordpress redirection(301 yönlendirme) eklenti ayarları
wordpress redirection(301 yönlendirme) eklenti ayarları

Web sitenizi yeni bir adrese taşıdığınız zaman mutlaka bu eklentiyi kullanmalısınız. Aksi takdirde eski sitenizin arama sonuçlarından kazandığı trafik ve linkleri kaybedersiniz. Bu da geçmişten günümüze siteniz için yaptığınız bütün emeklerin çöp olması demektir. Yönlendirme ile içeriklerinizi, trafiklerinizi ve backlinklerinizi korumuş olursunuz. Yönlendirme yapmadığınız zaman siteniz yeni açılmış gibi google işlem görür. Bu da sitenizin gelişmesi için zaman kaybetmenize neden olur.
Eklenti sayfasını açtığımızda karşımıza aşağıdaki gibi ekran çıkacaktır. Açılan ekranın üst kısmında yönlendirmeler, gruplar, modüller, kayıtlar, 404s, ayarlar ve destek gibi sekmeler çıkacaktır. Biz yönlendirme ekleyeceğimiz için ilk açılan sekme olan yönlendirmeler üzerinden bu işlemi yapacağız.

Wordpress 301 Yönlendirme Redirection Ayarları
WordPress 301 Yönlendirme Redirection Ayarları

Yeni yönlendirme ekle yazan bölümde, kaynak URL yazan kısma artık mevcut olmayan ya da bir şekilde yönlendirme yapmak istediğimiz URL’yi yazıyoruz. Diğer seçenekler de yukarıdaki fotoğraftaki ile aynı olsun. Hedef URL yazan kısma ise eski URL’nin nereye yönleneceğini yazıyoruz. URL’leri ekledikten sonra ‘Yönlendirme Ekle’ butonuna bastığınız zaman 301 yönlendirmesi yapılmış olacaktır.
WordPress Redirection eklentisi 301 yönlendirmesi yapmak ve 404 hatalarını bulmak için çok güzel bir eklenti. WordPress kullananlar böyle bir eklentiye ihtiyaç duyuyorlarsa hiç araştırma yapmadan gözü kapalı olarak bu eklentiyi yükleyebilirler.

Paylaş

40 Yorum. Yeni Yorum

 • Teşekkür edetim Buğra hocam. Web sitem çin virüsü yedikten sonra binlerce URL oluşmuştu.Web sitemi temizledikten sonra sizin yöntemlerinizi uygulayarak Bu sorunu çözdüm. Burada verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 301 yönlendirmesi konusunda bir çok kişi zorluk çekiyor, nasıl yapıldığını bilmiyordu. SEO’ya uygun olarak 301 yönlendirmesini 10 numara anlatmışsın. Blogunu sıkı takip ediyor ayrıca seni de tebrik ediyorum

  Yanıtla
 • Harika bir iş çıkarmışsın. bu yazıdan sonra eminim insanlar baya işlerini kolaylayacaklar. Yeni yazılarınızı bekliyorum.

  Yanıtla
 • 301 Yönlendirmeleri konusunda çok açıklayıcı bir makale olmuş.Özellikle WordPress için.Teşekkürler…

  Yanıtla
 • Bilgilendirme için teşekkür ederim WNM Yazılım.

  Yanıtla
 • Sn. WNM Yazılım, öncelikle paylaşımın için sana teşekkür ediyorum.
  301 Yönlendirmesi Google’den ziyade insanlar için önemli bir kriter.
  301 Yönlendirmesini yapmayan kişiler genellikle duymadıkları bir gerçekle karşılaşırlar: “Geldik evde yoktunuz” cümlesi 🙂
  Ayrıca 301’i cpanelden 2 saat yapmakla uğraşmayın..
  Yoast kullanan kişiler
  > Admin paneli
  > Yoast
  > Araçlar
  > Dosya düzenleyici
  Kısmından kolaylıkla htaccess dosyasını görüp, 1 dakikadan az bir vakitte yönlendirmesini yapabilirler.
  Kayseri halı yıkama firması TemizlikBu bu şekilde yapıyor.
  İyi çalışmalar dilerim.

  Yanıtla
 • Merhaba, başarılı anlatım teşekkürler

  Yanıtla
 • Sürekli karşılaştığımız bir sorunun çözümünün anlayacağımız bir dilde yayınladığınız için teşekkürler. Biz wp kullanıcıları olarak basit ve anlaşılabilir çözümlere ihtiyaç duymaktayız.

  Yanıtla
 • Faydalı içerik için teşekkür ederim. Sayenizde birçok linki yonlendirebildim.

  Yanıtla
  • Merhaba Soykan
   https’den http’ye yönlendirme için eklenti yerine htaccess dosyasından yönlendirme yapmanızı öneririm. Öncesinde https için kullandığınız eklenti yada htaccess komutu varsa onları kaldırın, site genel ayarlarında site adresi bölümünde https varsa onu http yapın, site haritanız varsa silip yeniden oluşturun ve bunu Google web master araçlarında güncelleyin. Son olarak da aşağıdaki kodu htaccess dosyasına ekleyin. Denemesini yapamadım ama çalışması gerekiyor.
   RewriteEngine On
   RewriteCond %{HTTPS} on
   RewriteRule (.*) http://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

   Yanıtla
 • WordPress kullanımı adına cok faydalı bilgiler var gercekten bnde blogumu wordprese tasıdıktan sonra uygulayacağım

  Yanıtla
 • Hocam merhaba, şimdi ben https kullanıyordum lakin bir sıkıntıdan dolayı kaldırdım ama google urlleri http değil de https ye gönderiyor ben https gidenleri nasıl http ye yönlendiririm?

  Yanıtla
 • bir sitem için 301 yönlendirme yapmak istiyordum. bu sitedeki bilgiler ile hiç bir kişinin yardımı olmadan kendi başıma yapabildim. yararlı bilgiler. teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Uğur Baytekin
  Aralık 31, 2018 9:19 pm

  kırık linkler seo açısından çok tehlikeli bir durum. sıralama kaybı yaşatan bir etken.. çok dikkat edilmeli..

  Yanıtla
  • Hit kaybı mı? Sıfır hocam. Eski yedeği yeni domaine kurup yönlendirdiğimiz için Google aramaları dahil yeni siteye yönleniyorsunuz. Hadi olsun 10-20 oynasın. Bende hiç oynamamıştı. Aksine 7-10 gün içerisinde hitlerim artmaya başlamıştı.

   Yanıtla
 • 301 yönlendirme ile eski hitimize ne kadar sürede ulaşabiliriz ?

  Yanıtla
 • 404 to 301 eklentisiyle tüm 404’leri otomatik yönlendirebilirsiniz. Ben şahsen öylesini tavsiye ediyorum. Teşekkürler

  Yanıtla
 • Uğur Baytekin
  Ocak 1, 2019 10:37 pm

  çok açıklayıcı bir makale olmuş. emeğiniz için teşekkür ediyorum. makalenizi okuyup uyguladım. sorun yok. ayrıca sitenizi de sık kullanılanlara ekledim. saygılar.

  Yanıtla
 • Selin Yaşar
  Ocak 5, 2019 11:46 pm

  wp redirection eklentisinin siteye bir zararı var mı? sürekli 301 yönlendirme yapsam siteme bir zarar verir miyim?

  Yanıtla
 • site trafiklerini ve baclinkleri korumak adına çok önemli bir konuya açıklık getirmişsiniz buğra hocam. 404 hata sayfalarını 301 yönlendirme plugini ile yönlendirmeyi sayenizde öğrendim. yalın ve adım adım tüm prosedürü tefferuatıyla anlatmışsınız teşekkürler.

  Yanıtla
 • Cemal Tünel
  Ocak 6, 2019 9:41 pm

  Merhaba Buğra Bey,
  Önecelikle yazınız ve deneyiminiz sayesinde sorunum kısa sürede halloldu ☺️ İsminiz merak edip hakkınız da küçük bi araştırma yaptım ve gerçekten ne kadar profesyonel olduğunuz konusunda bi çok kişiyle aynı fikirdeyim.
  Başarılar ☺️

  Yanıtla
  • WNM Yazılım
   Mart 4, 2019 4:28 pm

   Selam Emine,
   Aldığın hatayı görmem lazım. hataya ait ekran görüntüsü mail atarsan yardımcı olabilirim.

   Yanıtla
 • Emine Öztürk
  Mart 3, 2019 11:32 pm

  wordpress 301 yönlendirme yaparkan url bulunamadı hatası alıyorum yardımcı olabilir misin?

  Yanıtla
 • Rüya Korkmaz
  Mart 15, 2019 3:22 pm

  teşekkürler paylaşım için

  Yanıtla
 • Merhaba eski bir sitemdeki tüm içeriği yeni ve çok daha iyi durumda olan sitemde bir klasöre aktarmak istiyorum. Bunun için eski sitemden 301 vermeli miyim? Eğer verirsem yeni siteme eski sitemden olumsuz bir etkileme olur mu? Kaş yaparken göz çıkarmayalım öneriniz nedir?

  Yanıtla
 • Gerçekten yararlı bir bilgi. http://bugrayazar.com.tr adresini takip edin.

  Yanıtla
  • WNM Yazılım
   Nisan 6, 2020 12:23 pm

   Düzgün bir şekilde 301 yönlendirme yaptıysan domaine gelen backlinkler yeni siteye aktarılacaktır.

   Yanıtla
   • WNM Yazılım
    Nisan 13, 2020 7:29 am

    soruyu tam olarak anlayamadım. search console’dan eski linkleri sildin ve indexler duruyor mu?

    Yanıtla
    • WNM Yazılım
     Nisan 14, 2020 8:18 am

     Resmin url adresini adres çubuğuna yapıştır.
     Resim düzgün bir şekilde açılıyorsa linki kopyala ve yönlendirmek için ilgili yere yapıştır.
     Karakter bozulması vs olabilir.
     Bu şekilde işlem yaparsan problem çözülecektir 🙂

     Yanıtla
 • Benim sorum şu süresi dolan bir domain var ben bunu satın alıcam. Domainin 120bin baclinki bulunuyor ama şuan baska bir siteye 301 çekilmiş. Şimdi ben bu süresi dolan domaini alsam kendi siteme 301 ceksem baclinkler benim siteme gelirmi. Yoksa eski 301 cekilen sitedemi kalır pr ve domainler tesekkürler

  Yanıtla
 • Merhaba
  301 yönlendirmesini yaptım search consoledan belirttim fakat 10 gündür hala search console da taşınıyor bildirimi var.Ne zamana google yönlendirmeyi anlar acaba

  Yanıtla
 • Merhaba bir türlü beceremedim şunu sorayım.
  Benim resmimin olduğu bir sayfa var.türkçe kodlarla yazıldığı için konu içinden giriyor ama seo aracıyla kontrol edince 404 hatası diyor.
  en-cok-tercih-edilen-nevresim-takimlari/taç-nevresim-takimi-12 bunu yönlendirmek istiyorum.TR karakter olduğu için şu şekilde mi yapmam gerek en-cok-tercih-edilen-nevresim-takimlari/ta%C3%A7-nevresim-takimi-12
  url yi txt yapıştırınca böyle bir şey çıkıyorda

  Yanıtla
 • Hocam Merhaba,
  Sitemde 37 adet kırık link tespit ettim bu konu ile ilgili bilgim olmadığı halde kendi çabalarımla düzeltmeye çalışıyorum. Yazınız çok başarılı ve açıklayıcı olmuş. Umarım sorunları çözebilirim.
  Başarınızı tebrik ediyor devamını diliyorum.

  Yanıtla
 • yılmaz parlar
  Nisan 18, 2021 3:50 pm

  Hocam Haber sitem var. Fronpage kullanarak web sayfa düzenliyorum.
  A Hosting de bulunan linkleri diğer B hosting paket bünyesine aldım. Web dizaynı ve eski link ismiyle yeni hostinge nasıl yönlendirme yapacağım. Eski dosyaları yeni hostinge geçirdim. ancak eski link ismine tıkladığında yeni hosting de nasıl işlem yapmam gerekli.ilginize teşekkür ederim

  Yanıtla
 • hocam merhaba wordpress tib tarafu-ından engellenen sitemi başka bir domaine taşıdım sizin anlatamınızla site taşıma bitti eski siteye 301 çektim oldu sadece anasayfa yönleniyor diğer sayfalar açılmıyor google search consoldan adres değişikliği yaptım mhala site taşınıyor yazıyor hocam bu taşıma ne zaman bitiyor bilginiz var mı ?

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Öne çıkan web sitesi tasarım çalışmalarımıza bakın
1.000’den fazla müşteri için oluşturduğumuz güzel web sitelerinden bazılarına göz atın.
WordPress desteği ve bakımı sunuyoruz
WordPress uzmanlarından oluşan ekibimiz tarafından desteklenen planlarla devam eden bakımın stresinden kurtulun.
Google Değerlendirme Notu
5.0
207 yoruma göre
js_loader