SEO

Web Sitesi Ziyaretçi Sayısını Öğrenme Yöntemleri

19 Yorum

Web sitesinize kaç kişinin girdiğini merak ediyor musunuz? İnternet siteniz için ziyaretçi sayısını ve istatistiklerini öğrenebileceğiniz 4 muhteşem aracı yakından inceleyelim.

Web Sitesi Ziyaretçi Sayısını Öğrenmek için 4 Araç

Bir başkasına ait web sitesi ziyaretçi sayısı ve tıklanma istatistiklerinizi bize gösteren araç olan website informer ile başlayalım.

1. Website Informer

website.informer.com

Geçen gün bazı web sitelerinin günlük veya aylık ziyaretçi rakamları lazım oldu. Örneğin, webktekno.com’u günde kaç kişi ziyaret ediyor? Yada Facebook’u, Instagram’ı veya diğer web sitelerinin ortalama ziyaretçi sayılarını hızlıca öğrenebiliriz.

website.informer Web sayfasının ismini girdiğinizde size günlük kaç kişinin ziyaret ettiğini söylüyor. Sadece kendi siteniz için değil rakip sitelerin ve başka sitelerin ziyaretçi sayısını bu site ile öğrenebilirsiniz. Doğruluk derecesi nedir? diye aklınıza düşünebilirsiniz. Fakat kendi blogumda kullandığım 4 adet istatistik programından elde ettiğim blogumun günlük ziyaretçi sayısı ile bu sitenin bana verdiği rakamlar ile örtüşüyor. Bir şans verin bence.

Burada daily visitors yazan yerde internet sitenin günlük ziyaretçi sayısı öğrenme imkanı veriyor. Daily pageviews yazan bölümde günlük sayfa görüntülenmesi Alexa Rank: ise alexa görünürlük değerini belirtmektedir.

Bununla beraber alt domainleri var ise subdomains gibi bunları belirtmekte bağlı olduğu dns adreslerini vermektedir. Bununla bağlı olarak Dns Serverlerinin ve IP adreslerinin bağlı olduğu adresleri görebilirsiniz.

2- Alexa.com

alexa com
alexa.com

Diğer bir Server ise Alexa.com Burada ise websitenin görünürlüğü ile ilgili bilgi vermektedir. Hangi ülke üzerinde görünürlüğü fazla nereden ve hangi keyword üzerinden ziyaretçi çektiği bilgilerini de vermektedir.

3- Yandex Metrica

yandex metrica
metrica.yandex.com.tr

Yandex metrica ile, Kimin ne zaman hangi konumdan ve hangi bağlantıdan sitenize girdiğini öğrenebilir bununla ilgili optimizasyonları sağlayabilirsiniz.

Yandex metrica ile ne kadar ziyaretçi aldığınızı Tıpkı Google Analytics’te olduğu gibi görebilirsiniz. Web sitenizde hem analytics hem yandex metrica kullanabilir size sunulan verileri kıyaslayabilirisiniz.

4- Google Analytics

google analytics
analytics.google.com

Kendinize ait yani yönetimi sizde olan bir web sitesinin Google Analytics aracı ile ne kadar trafik (ziyaretçi) aldığını görmek tamamen ücretsizdir.

Google tarafından, veri madenciliği için kurulmuş, en iyi analiz aracıdır. Bu araç sayesinde siteniz hakkında onlarca bilgiye ulaşmanız mümkündür. Sitenizde anlık ne kadar trafik var? Sitemde şuan kaç kişi var? Gibi sorularınıza cevap olacak harika anlık trafik takibi aracı mevcuttur.

Sosyal medya’dan gelen trafikleri, Arama Motorların’dan gelen trafikleri filtreli bir şekilde gösteren bu araç tamamen ücretsiz ve her Gmail hesabı olan kişinin kullanabileceği bir araçtır. Bir gmail hesabı ile 50 siteye kadar analiz etme izniniz bulunmaktadır.

Gmail hesabınızla Analytics’e giriş yaptıktan sonra size verilen ziyaretçi sayısı öğrenme kodunu sitenize ekleyip panel üzerinden gelen trafiği kontrol etmeniz, yapmanız gereken tek işlemdir.

Google Analytics’i Kullanmaya Başlama Rehberini inceleyerek Analytics hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Google Analytics’le aşağıdakiler gibi önemli soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz:

  • Web sitemi kaç kişi ziyaret etti?
  • Sitemde ne kadar zaman geçirdiler?
  • Sitemi, Google, başka arama motorları veya başka web siteleri yoluyla mı buldular?
  • Ziyaretçiler yerel miydi yoksa ülkenin ya da dünyanın başka yerlerinden miydi?
  • Sitemden alışveriş yaptılar mı veya istediğim başka bir işlemi gerçekleştirdiler mi?
  • Web sitemden hangi noktada ayrıldılar?

5. Similarweb 

SimilarWeb jpg

Bir sitenin ziyaretçi sayısını öğrenme işlemi için Similarweb uygulamasına giriş yapabilirsiniz. Son derece gelişmiş özelliklere sahip olan bu uygulama sayesinde web sitelerinin istatistiksel bilgilerine kolaylıkla erişebilir ve görüntüleyebilirsiniz.

Similarweb web sitesi ile web sitesinin hangi ülkeden ziyaretçi geldiğini de tespit edebilirsiniz. Tüm bu bilgilere ek olarak hangi kelimeden ziyaretçi çekildiğini, ziyaretçilerin organik olup olmadığını da yine tek bir tıklama ile öğrenebilirsiniz.

Paylaş

19 Yorum.

Yorumlar kapatılmış.

Öne çıkan web sitesi tasarım çalışmalarımıza bakın
1.000’den fazla müşteri için oluşturduğumuz güzel web sitelerinden bazılarına göz atın.
WordPress desteği ve bakımı sunuyoruz
WordPress uzmanlarından oluşan ekibimiz tarafından desteklenen planlarla devam eden bakımın stresinden kurtulun.
Google Değerlendirme Notu
5.0
207 yoruma göre
js_loader