Web Tasarım

SEO Nedir? Adım Adım SEO

12 Yorum

SEO Nedir?

Size sadece şunu göstermek istiyorum. Daha doğrusu şu vizyonu katmak istiyorum. Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarının tamamı kullanıcı için vardır. Yani sizin ne ihtiyacınız varsa en kısayoldan onu göstermek için çalışan mikro yazılımlardan bahsediyorum. Bunlara teknik tabirler örümcek diyoruz.

Peki bu örümcekler ne işe yarıyor?

Arama motorlarının işçileri gibi düşünebilirsiniz. Siz bir yazı yazdığınızda, video paylaştığınızda yada fotoğraf yüklediğinizde onu Google gibi arama motorlarında görmenizi sağlayan sevimli dostlarımızdır.

Aslında SEO Nedir?

İlk söylediğim şeye dönecek olursam. Arama motorları bizden hızlı açılan site ister. Peki neden isterler bunu? Onlara ne ki bizim sitemizin hızından? Anlatacağım şeylere dikkatlice kulak vermenizi istiyorum. Seo aslında nedir? Seo’ya bakış açısı nasıl olması lazım bir kaç maddeyle hızlıca aktaracağım.

Site Hızının Önemi

Diyelim ki bir kuru temizleme dükkanı arıyorsunuz. Tanıdığınız bir kuru temizleme firması yoksa benim gibi google’a sormanız kadar doğal bir şey yoktur. Peki google kuru temizleme firmalarını neye göre gösteriyor bize? Bulunduğunuz ilçede yüzlerce kuru temizleme firması olabilir. E o zaman neye göre ilk 10 sıradaki geliyor?

Bir çok insan ilk 10da gözüken firmaların daha iyi olduğunu düşündüğü için ilk sıralarda çıkan firmalardan hizmet yada ürün almaya meyillidir.

Kısmen haklı dememin sebebi de şudur aslında. İşim gereği bir çok firmaya seo hizmeti veriyorum. Bu firmalardan bir tanesi 20 ülkeye itracaat yapan bir cam firmasıydı. ama internet sitelerini görseniz.. Aman allahım.. tam bir felaket. Google’da sektörüyle alakalı ilk kelimede çıkmayı geçin, firma ismiyle bile çıkmıyordu. Hatta google haritası bile askıya alınmıştı. Sitelerinin mobil uyumlu olmadığını söylememe gerek bile yoktur heralde.

Şimdi elinizi vicdanınıza koyup söyleyin. Siz google olsanız bu firmayı ilk sayfada çıkartır mıydınız?

Tasarımını Önemi

Geçenlerde eşim çok sevdiği için dominos pizzadan sipariş verecektim ve bir baktım.. Aaa site değişmiş. O iğrenç vasat ve girmekten gına gelen site gitmiş. Misler gibi bir web sitesi gelmiş. Dominos web sitesi  firma hızını alamamış olacak ki mobil uygulamalarını da tabiri caizse baştan yaratmışlar! Şimdi dominosa girip sipariş verirken sinir stres yerine. Adamlar ne güzel site yapmış abi diyorum içimden.

Yazılımın Önemi

Sıkça takip edenler biliyordur. Benim işimin bir parçasıda wordpress’tir. Tabiri caizse çocuğumun karnını bununla doyuruyorum 🙂 Benimde WordPress için bir çok eleştirim ve kızdığım şeyler var. Ama ne hikmetse kendini yazılımcı sanan ukala dümbüklerden şu goygoyu sıkça duyar oldum.

“Abi WordPress yazılım mı. benim yazdığım yazılım daha iyi. WordPress hemen hackleniyor ya”

Anonim.

Güzel kardeşim WordPress hacklenmez. Hacklenen sensin. Sen gerekli tedbiri almazsan o site kul yapımı sonuçta tabiki hacklenir. Sen arabanın anahtarını üzerinde bırakıp hırsız çaldığında dönüp “Abi etraf çok bozuk” mu diyorsun cidden? Madem WordPress çok kötü bir sitem o zaman daha iyisi yapta kullanalım güzel kardeşim. (Yapamadı)

Bu yüzden kullandığınız yazılım ne olduğu çok önemli değil. Asıl mesele o sistemin dinamik ve seo trendlerine uygun olmasıdır. E wordpress’te bunu yapıyor yıllardır. Burdan WordPress geliştiricilere selam olsun!

İçeriğin Önemi

Kötü halde dağınık, karman çorman bir şekilde hazırladığınız içerik tüketicilere yani potansiyel müşterilerinize karşı yapılan bir saygısızlıktır. İçeriğin bizzat o sektörün uzmanları tarafından yazılması gerektiğini google yıllardır söylüyor. Makale yazarlarına binlerce lira verip içi boş anlamsız ve spam keywordslerle dolu içerikler hazırlamaktansa vaktinizi ayırıp az ama öz içerik üretmenizi tavsiye ederim.

SEO danışmanlığı verdiğim müşterilerim ile yıllardır bu şekilde çalışıyor ve başarılı oluyorum. Onlara bu konunun öneminden bahsediyor ve içeriklerin aslında backlinkten daha önemli olduğunu vurguluyorum. Bu benim stilim bu benim bakış açım tabii. İsteyen istediği gibi seo hizmeti versin orasına karışamam 🙂 

Hostingin Önemi

Eğer internet sitenizi sürekli veritabanı bağlantısı hatası veren veya biraz trafik aldığında çöken, girerken 10 saniyeden fazla bekleten bir hosting kullanıyorsanız seo işine hiç bulaşmayınca bence. Bana göre hedeflediğiniz anahtar kelimede ilk sıraya bile gelseniz, ziyaretçiler bu kadar geç açılan bir siteye girmeyi beklemeyecek bu durumda internetten müşteri kazanamayacaksınız. Peki ne yapmak lazım? Eğer wordpress bir siteniz varsa bir WordPress Hosting satın alarak sitenizin daha hızlı açılmasını ve kopma problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

İşte google tam olarak bunu yapıyor!

Google hız istiyor.. mobil uyumlu olmasını istiyor.. İyi bir tasarım istiyor..

Hayır hayır! hala yanlış düşünüyorsunuz. Bütün bunları isteyen google değil. Sensin, benim, biziz..

Allah aşkına sen mobil uyumlu olmayan sitede en fazla kaç saniye kalabiliyorsun ey vatandaş 🙂 ben bir saniye bile durmuyorum.. Binlerce alternatif var artık. İnternet eskisi gibi msn.com, yahoo.com’dan ibaret değil. Herkesin bir alternatifi var.

O yüzden sen güzel kardeşim. Eğer bir firman varsa yada bir blog yazarıysan. Yada bir web siten varsa. İnternet siteni kullanıcılar için tasarlaman lazım. Arama motorları için değil.

Backlink

Eğer etkili bir backlink havuzu oluşturamıyorsanız backlink işini seo uzmanlarına bırakmanızı öneririm. Kalitesiz ve değersiz bir backlink olması hiç backlink olmamasından kötüdür.

Paylaş

12 Yorum.

 • anlat anlat dilinde tüy bitti buğra 🙂 çok keyifli bir yazı olmuş. SEO’ya bakış açım değişti tamamen teşekkürler.

  • yazılımcılara dümbük demişsin
   (dümbük dediklerindenim).. WordPress in hacklenme sebebi açık kaynaklı olarak dağıtılmasıdır. Anlata anlata kafam şişti son kez sana anlatayım. azcık kod bilgisi olan birazda wordpressle haşır neşir olan ..(lamerlar konu dışında tutarak) bunları script kiddie olarak adlandırıyorum.( bir ara yıllaaarrr yılllaaar önce cehennem . com da döküman sağlardım bundan mütevellit kido lakabı takmışlardı bana keşke yapmasaydım hala mahkeme dosyalarım durmakta bu arada yaşım 40 a dayandı) sen yap kullan demişsin yapayım 6 ay gerekirse 2 yıl 12 saat pc başından kalkmam WordPress ten daha iyi yapacağıma inanıyorum . dağıttım sana bana o na sonuç yine script kiddie ler iş başında benim (bizim demek istediğimiz WordPress öaaakk iğrenç kaka değil yurarıda bahsettiklerimiz.. seo kirli iştir daha doğrusu bu işe bulaşanlar her türlü yolu dener burada açıklamayamam hepsini denemek isteyenler olur.. hazır sistemi hackleyip index atma meselesi değil hazır sistemi hacklerim ama ruhun duymaz hacklink atarım sisteme kanca atıp sandbox yaparım vs vs vs . yani anlatmak istediğimiz kişiye özel yaparım abi sistem kişiye ait olur WordPress atla deve değil istenilen şartları temiz kodlama ile daha pürüzsüz halde sunarsın.

   • WNM Yazılım
    Mart 13, 2019 1:11 am

    Anlatmaktan sıkılmam kolay kolay. TRTde bir program vardı o çağrışım yaptı nedense “Yalanların sonu gelmez, “doğrusu ne?” demedikçe!” 🙂

   • https://sua.gen.tr/ bu çocuklarla birebir konuştum birazda olsa yazılımsal anlamda destekte verdim sayılır maddi imkanları kısıtlı sana deyim mi 5 yıl sonra eğer gayret edebilirlerse WordPress hakkında böyle konuşamayacağız ve ciddi anlamda yazılımcılık yaygınlaşacak (iyi-kötü tartışmasına girmeyeceğim) işte sana wordpressten daha iyi yazılım biraz zamana bırak

 • Tunahan Koyuncu
  Mart 13, 2019 1:13 am

  seonun aslında ux olduğunu kafama vura vura öğrettin hocam 🙂

 • çok teşekkürler gayet açık ve net ifade etmişsiniz. özellikle yanlış baclink konusunda çok haklısınız. teşekkürler

 • İşin aslı kaliteli içerik üretme kurallarını bilen herhangi biri 1 ayda hedeflediği siteyi hayata geçirebilir. Biz bodoslama direk para kazanalım egosuyla hareket ettiğimizden inşaatın temelinde demir kullanmadan depreme dayanıklı olmasını bekliyoruz. Yıkılınca da ah vah ediyoruz.

 • Hocam güzel bir yazı olmuş. Çıkın backlink kafasından diye alt başlık açınca dedim “backlink kullanmayın işe yaramayan bir şey” diyor herhalde. Öyle bir şey demiyormuşsunuz çok şükür 🙂 Backlink blog sayfalar için önemli bir konu. SEO’ya katkıları da çok. Yeni başlayanlar için güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

  • WNM Yazılım
   Mart 14, 2019 2:24 pm

   Aslında kafamda şöyle bir youtube video serisi yapmak var.
   10 tane siteyi alacağım ve canlı yayın yada normal yayında UX SEO analizi yapacağım. Bayadır aklımda ama fırsat olmadı. Seni listeye yazdım 🙂
   Değerli yorumunun için teşekkür ederim.

 • Hocam valla yazılarımız olağanüstü süpersin üstat bende senin demenle boyacın olayım da az tavsiyen gelsin
  nakliyat sitem için tavsiyelerini beklerim. teşekkürler hocam

  • WNM Yazılım
   Mart 14, 2019 2:22 pm

   Hocam seni tenzih ederek şunu söylemek isterim. Benim derdim iki satır kod yazınca yada laravel, codeigniter gibi frameworkleri öğrenince kendini yazılımcı sanan arkadaşlara..
   Bu arkadaşlar her yerde wordpress’i gömerler. yok WordPress şöyle hacklenir yok böyle hacklenir.. Hacklenmeyen sistem var mı allah aşkına? Sen gerekli tedbiri almazsan evet hacklenirsin. Bende bir çok kez hacklenerek kendimce önlemler aldım. Bu önlemler ne kadar hayat kurtarır onu tartışabiliriz. Ama wordpress çöptür klişesini hiçkimseyle tartışmam.
   Lafımın arkasındayım.. WordPress’ten daha iyi sistemi kim yaparsa söz veriyorunm dakikasında sitemi oraya taşıyacağım.

 • Seo olayı ancak bu kadar sade ve anlaşılır basite indirgenerek aktarılmı,ş. valla Bravoo 🙂 bilgiler nokta atışı olmuş. Emeğinize sağlık.

Yorumlar kapatılmış.

Öne çıkan web sitesi tasarım çalışmalarımıza bakın
1.000’den fazla müşteri için oluşturduğumuz güzel web sitelerinden bazılarına göz atın.
WordPress desteği ve bakımı sunuyoruz
WordPress uzmanlarından oluşan ekibimiz tarafından desteklenen planlarla devam eden bakımın stresinden kurtulun.
Google Değerlendirme Notu
5.0
206 yoruma göre
js_loader